Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersinde sportmenlik davranışlar sergileme düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of demonstration levels of sportmanship behaviors in physical education lessons of secondary school students according to some demographic variables
- Tez No: 485757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapılan bu araştırmada ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersinde sportmenlik davranışlar sergileme düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya toplam 505 ortaöğretim öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin beden eğitimi ve spor derslerinde sportmen davranışlar sergileme düzeylerinin tespit edilmesinde“Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 programında frekans analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin sportmenlik davranışlardan uygun davranışlar sergileme, uygunsuz davranışlardan kaçınma ve toplam sportmenlik davranışı düzeylerinin orta düzeyin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin beden eğitimi derslerinde sportmen davranışlar sergileme düzeylerinin yaş gruplarına, ilgilendikleri spor türüne, televizyonda düzenli olarak spor programı izleme durumlarına, annelerinin eğitim düzeylerine ve babalarının eğitim düzeylerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The current study aimed to investigate the level of sportsmanship behaviors of secondary school students according to some demographic variables in physical education class. A total of 505 secondary school students participated in the study. ''Physical Education Lesson and Sportmanship Scale'' was performed to determine the levels of sportmanship behaviors of students in physical education lessons. Frequency analysis, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used in SPSS 22.0 program for statistical analysis of the data obtained. As a result of the study, it was determined that the students had a moderate level of sportsmanship behaviors, avoidance of inappropriate behaviors and total sportsmanship behaviors. It was found that the levels of sportmanship behaviors in physical education classes did not show statistically significant differences according to age groups, preferences of sports , watching sports programs on TV on a regular basis, education levels of their parents and their educational level (p> 0.05).