Hemodializ hastalarında subclavien ve femoral kateter uygulamasında hemşirenin rolü
  1. Tez No: 48582
  2. Yazar: NİMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMEL AKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET Bu çalışma hemodializ tedavisi için, femoral ve subclavien vene uygulanan kateterizasyonlarda komplikasyonlan önlemede, eğitimli ve deneyimli kişilerin etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma sırasında hastalar iki gruba ayrılmıştır. Bir grup hastaya servis asistanı kateter bakımım verirken, diğer bir grup hastaya bu konuda eğitilmiş ve deneyimli tek bir hemşire kateter bakımım vermiştir. Kateterler sadece hemodializ tedavisi için kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alman hastaların yaş ortalaması, kateterin kalış süresi, kateter takdirken karşılaşılan güçlükler açısından her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır, istatistiksel olarak en önemli sonuç enfeksiyon oluşumu açısından bulunmuştur. Hemşirenin takip ettiği 16 femoral, 6 subclavien ven kateterizasyonunun hiçbirinde enfeksiyon görülmezken, farklı asistanların takip ettiği 9 femoral ven kateterizasyonunun 4'ünde, 7 subclavien ven kateterizasyonunun da 5 'inde enfeksiyonla karşılaşılmıştır. Bu sonuçlar bize göstermektedir ki kateterizasyonlarda enfeksiyonları önlemek için, kesinlikle aseptik tekniklere uyulmalı; kateter bakımı ve takibi deneyimli ve eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY This study was performed to investigate the effect of education and experience in individuals caring for haemodialysis subclavian/femoral catheters on complications of catheterisation. Catheterised patients were divided into two groups. One group was given catheter care by unspecified junior ward doctors whilst the second group was given catheter care by a single trained haemodialysis nurse. Catheters were used only for haemodialysis access. There was no statistical difference between mean age or duration of catheter use in the two groups but importantly there was a statistically significant difference in the incidence of infection. In the group cared for by the trained nurse of 16 femoral and 6 subclavian vein catheters none were infected, whilst in the other group 4 of 9 femoral and 5 of 7 subclavian vein catheters were infected. These results indicate the importance of education in individuals providing catheter care in preventing infective complications of central catheterisation for haemodialysis access.