Hemiplejide iş ve meşguliyet tedavisi
- Tez No: 48581
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSEREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
68 ÖZET Çalışmamıza 1994-1995 yılları ara smda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ve hemipleji tanısı konan otuz hasta alındı. Hastalar raslantısal olarak iki gruba ayrıldı. Onbeş kişilik çalışma grubuna iş ve meşguliyet tedavisi uygulandı. Kontrol grubuna ise ev programı şeklinde geleneksel tedavi yöntemleri gösterildi. Çalışmamızın amacı iş ve meşguliyet tedavisinin geleneksel tedaviye üstünlüğü olup olmadığını araştırmaktı. İkibuçuk ay süresince çalışma grubundaki hastalara iş ve meşguliyet tedavisi ünitelerinde kullanılan tedavi yöntemleri uygulandı. Kontrol grubunda ki hastalara ise eklem hareket açıklığı egzersizleri ev programı şeklinde verilerek günde üç defa onar tekrarlı yapmaları istendi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ile 1, 2, 3, 6. ay sonunda çeşitli testlerle yapıldı. Çalışmamızın sonunda bakılan tüm parametrelerde iş ve meşguliyet tedavisinin geleneksel tedaviden daha avantajlı olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY This study included 30 patients who attended to Physical Medicine and Rehabilitation Department of Marmara University and were diagnosed as having hemiplegia. The patients were randomly divided into two groups (15/15). The aim of the study was to investigate whether treatment with work and occupation would lead to better results than that of traditional treatment. Patients in the study group were given work and occupation while those in the control group received traditional treatment involving home exercises. For two and a half months, patients in the study group were given therapy methods employed at work- and-occupation treatment units. Those in the control group were asked to carry out joint-movement exercises at home three times a day repeating each exercise ten times. Evaluations were performed using various tests before treatment and at the end of 1st, 2nd, 3rd, 4th and 6th month. In the end, treatment with work and occupation appeared to provide more advantages than that of traditional treatment.