Arap alfabesi'nden Latin-Türk alfabesine geçiş süreci: Sinop örneği
The transition process from arabic alphabet to Latin-Turkish alphabet: Sinop case
- Tez No: 485833
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyet'in ilk yıllarında gerçekleşen Harf Devrimi'nin gelişim süreci, Atatürk'ün iyi eğitilmiş bir toplum yaratma çabaları incelenmiştir. Atatürk'ün Sinop vilayetine 15 Eylül 1928 tarihinde gelişi ile Sinop halkının Latin Harfleriyle tanışması konuları ayrıntılı bir biçimde işlenmiştir. Birinci bölümde; Atatürk'e göre Harf devriminin gerekçeleri, Atatürk'ün devrim ile ilgili fikir ve çalışmaları incelenmiştir. İkinci bölümde; Harf devrimini gerçekleştirme yolunda kurulan Dil Encümeni, Atatürk'ün Saray burnu Nutku ve harflerin uygulanması için çıkarılan 1353 sayılı kanun üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise; Atatürk'ün Sinop'a gelişi ve yeni harflerin Sinop halkı ile buluşması birçok önemli kaynağa dayanılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The development process of the Alphabet Revolution which took place in the first years of the Republic and efforts of Atatürk about to create well trained community have been examined. The subjects meeting with Latin alphabet of Sinop community when Atatürk arrived to Sinop in 15 September 1928 have been detailed worked. In first chapter; it have been examined according to Atatürk, the reasons for the alphabet revolution and his ideas and studies of Atatürk about the revolution. In second chapter; it have been emphasized the Language Council established on the way to carrying out the alphabet revolution, Atatürk's speech in Saray burnu and law 1353 for the application of letters. In third chapter; it has been assessment based on many important resources, Atatürk's arrival in Sinop and meeting with Sinop community of new alphabet.