Cumhuriyet Döneminde Sinop yangınları (1935, 1946, 1956)
The fires in Sinop in the Republican era (1935, 1946, 1956)
  1. Tez No: 485832
  2. Yazar: EMRE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sinop, tarih boyunca birçok büyük yangınla karşı karşıya kaldı. Bunda savaşlar kadar kentin coğrafi özellikleri, ev yapımında kullanılan malzemeler ve itfaiye teşkilatının yetersiz kalışı gibi birçok faktör etkili olmuştur. Kent bu yangınlar sonrasında bir şekilde yaralarını sarmış olmasına rağmen ders çıkarma aşamasında sınıfta kalmıştır. Özellikle araştırma konumuz olan 1935, 1946, 1956'daki büyük yangınların arasından uzun süre geçmemesine rağmen aynı afetin tekrar yaşanması düşüncelerimizi destekler nitelikte olmuştur. Araştırma konusu yangın olunca kaynak sayısı kısıtlı kalmıştır. Çünkü yangının alıp götürdükleri arasında sadece canlar, binalar değil araştırmacıya yol gösterecek kaynaklar da yok olmuştur. Bu araştırmada en büyük yol göstericimiz süreli yayınlar olmuştur. Bu dönemde ülkenin birçok yerinde yangınlar yaşanmış olmasına rağmen Sinop ilindeki bu üç yangın birçok gazetede yer almıştır. Bunda yangınların tahribatının büyük olmasının yanında devlet büyüklerinin ilgisi, medyanın bu yangınlara alakasını arttırmıştır. Mesela; 1946 yılında bayındırlık bakanının Sinoplu Cevdet Kerim İncedayı olması kentin en büyük avantajı olmuştur. Bakanın kente ilgisi daha çok olmuş ve kentin toparlanması daha hızlı olmuştur. Bakanın bu olay karşısında hassasiyeti fazla olunca basın da olayın takibinde daha çok bulunmuş ve bu yangın uzun bir süre gazete sayfalarında yer almıştır. 1956'daki yangında Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes' in gösterdiği alaka nedeniyle basının ilgisini Sinop' a çevirmiş ve yangın uzun bir süre gazete sayfalarında yer almıştır. Araştırmamızın birinci bölümünde Sinop ilinin coğrafi özelliklerine ve tarihine yer verilerek il hakkında bilgi edinilmesi sağlandı. Araştırmamızın ikinci bölümünde ise 1935, 1946 ve 1956'daki yangınlara yer verilerek araştırmamızın asıl konusuna giriş yapıldı. Üçüncü bölümde ise yangınlar sonrasında yaşanan mesken buhranı ve yangınların halk üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise kent yangınlarıyla ilgili genel bir değerlendirme yapılıp, Sinop'a özgü ifadeler cümle içinde kullanılarak kentin doğal güzelliğine göndermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sinop was exposed to a lot of big fires throughout the history. The reasons of these are both the wars and the geographical specifications of the City, the material which is used to building home and insufficiant fire fighting. Although City was able to wrapping his wounds; it was unsuccessful to take lessons from it. The evidence of our thoughts is even thought it didn't pass a long time after the fires of 1935, 1946, 1956, which are the subject of our research, occurring the same disaster again. The number of sources is restricted because the subject of research is fire. Because the fire took away not only the life's, buildings but also the sources that could guide the resource. The most usefull sources are the publishing terms in this resource. In spite the fires had been lived in a lot of places of the country in that period, these three big fires were taken place of many newspapers. Due to the fact that destruction of fires was big and the interest of politician increased the attention of media. For example, the biggest advantege of that environment Minister Cevdet Kerim İncedayı, who was from Sinop, was the minister of public in the face of this painful event in 1946. With the interest of minister, the recovery of the city was faster and better. Due to the interesting of minister against on event, media was sensitive the event and focused it in a long time. In the fire of 1956, president Celal BAYAR and Prime Minister Adnan MENDERES had much interest and relevance on it and the interest of press was attracted of Sinop and it stayed on newspapers in a long time. In this resource, analyzing the other small number of resources which are about the other city fires, helped to think more comprehensive what happened and taking precautions after fires.