Göç, kimlik, müzik: Karaağaçlı Pomak topluluğunda Balkanlılık tahayyülleri ve kültürel kimliğin müziksel inşası
Immigration, identity, music: Balkan imagination and musical construction of cultural identity among Pomak community of Karaağaçlı
- Tez No: 485852
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YAVUZ YÜKSELSİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Manisa Karaağaçlı'da, Osmanlı Rus savaşlarıyla başlayan ve günümüze kadar gelen zaman diliminde, çeşitli göç dalgalarıyla Bulgaristan'ı terk ederek yerleşmiş, aynı kökenden olsalar da, hem kökenden hem de birbirlerinden farklı tutumlar sergileyen iki Pomak grubu bir arada yaşar. Coğrafi ve kültürel kökenlerinden 100 yılı aşkın arayla kopmuş olan bu gruplardan biri, 93 Muhacereti'nden başlayarak 1989'a kadar devam eden süreçte yaşadığı göç deneyimine ithafen 'Muhacir' diye adlandırılan grubun torunlarından oluşur. Diğeri de 1989'da başlayan süreçte yaşadığı göç deneyimine bağlı olarak 'Göçmen' olarak adlandırılan üyelerden kuruludur. Göçmenler'in Karaağaçlı'ya gelişine kadar Muhacir olarak adlandırılan grup, Göçmenler'in gelişiyle 'Yerli/Buralı' olmuştur. 93 Muhaciri Pomaklar, Karaağaçlı'ya gelirken, köken kültürün bir bölümünü de yanlarında taşımışlardı. Grubun göçü deneyimleyen bireyleri yaşamdan ayrılmış, onların Karaağaçlı'da doğup büyüyen torunları, hem dedelerinden onlara aktarıla gelen hem de doğup büyüdükleri kültürden edindikleri kolektif sermayeden oluşmuş bağlam içinde varlık sürdürmüşlerdi. Ta ki, 1989 yılında, dedeleriyle aynı kökenden başka bir göç ile Karaağaçlı'ya gelen, farklı bir kültürel yapıya sahip, Göçmen Pomaklar'la karşılaşana kadar. Aynı kökenden aynı hedefe göçmüş olsalar da, göç sürecinin ve kültürel deneyimlerin farklı özellikleriyle, sonuçta, iki farklı kültürel grup doğmuştu: Yerliler (Muhacirler) ve Göçmenler. İki farklı grubun, Karaağaçlı'da bir arada yaşaması zorunluluğundan doğan çatışma ortamı, her iki grupta da kimliksel müzakereleri hızlandırdı ve yeniden kültürleşme sürecini başlattı. Aynı kökenden olmanın bilinciyle, iki ayrı kültürel grup kimliğine sahip olsalar da tekrar 'biz' olabilmenin yolunu, Balkan coğrafyasına aitlik tahayyülüyle buldular. Bu tahayyüllerden temellenen, farklılıklarıyla birlikte her iki kimliğe de yanıt veren ve aynı zamanda, benzer göç süreçleriyle Karaağaçlı ve çevresine yerleşmiş, aynı çevreyi paylaştıkları diğer gruplarla ve kökenle de bir olmayı sağlayan 'Balkanlı' kimliğinin inşa süreci de böylece başlamış oldu. Müzik de bir farklılık unsuru olarak, bu yeni kimliğin inşasında hem aidiyeti kurmada ve onaylamada, hem de aidiyete bağlı anlamları temsil etmede ve her temsilde yeniden üreterek sonraki kuşağa aktarmada bir araç ve ifadesel bir alan rolü oynadı.
Özet (Çeviri)
There are two Pomak groups that resettled by leaving Bulgaria in various migration waves, in the period starting with the Ottoman-Russian wars and continuing up to now in Karaagacli in Manisa. These two Pomak groups exhibit different behaviors both between each other and the origin, although they belong to the same origin and although they live together. One of these groups that detached from their geographical and cultural origins is called 'Muhacir' named after the 93 Migration and consists of the Muhacir's descendants today. Besides, this group include the individuals who immigrated in various migrations from 93 Migration to 89 Migration. The other group is called 'Immigrant' named after the 89 Migration. Until the 'Immigrants' resettled in Karaagacli, the group that immigrated before, was called 'Muhacirs' and from then on it was called 'Native/from here'. When the Muhacirs resettled in Karaagacli, they carried a part of their origin culture also. The members who experienced the migration passed away, their descendants who were native-born in Karaagacli, lived in the context which consisted of both their ancestors' heritage and the collective capital which they gained from the culture that they were born-raised in. They lived in this kind of context until they met the 89 Immigrants who have a different cultural structure although they belong to the same origin with Natives' ancestors. Even though they immigrated from the same source to the same target, two different cultural groups of Pomak emerged at the final phase because of the differences between the migration processes and cultural experiences: The Natives (Muhacirs) and the Immigrants. The conflict emerged because they had to live together as different cultural groups in Karaagacli, which accelerated the negotiations of identity for both groups and started the re-acculturation process. Even though they have two different cultural identities, with the awareness of being from the same origin, they found out a way of being 'us/unit' thanks to the imagination about belonging to Balkan's geography again. In this way, the construction of the Balkan identity based on this imagination was started. This identity, satisfied both the two different Pomak groups, accepting all differences. Moreover, it provides to be a 'unit' again with the other groups that immigrated in the similar processes from Balkans to Karaagacli and its vicinity at the same time. Music as an 'element of contrast' has a role both as a 'medium' and as a 'space' in this construction process. Music constitutes and confirms belonging, and at the same time both performs the 'meanings' related to the 'sense of belonging' and transmits them to the new generates in every performance by reproducing them all.