Göç, kültürel kimlik ve müziksel temsil bağlamında sinop gürcüleri
Migration, cultural identity, and musical representation: sinop georgians
  1. Tez No: 954971
  2. Yazar: KARDELEN KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Sosyoloji, Folklore, Music, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sinop Gürcüleri, Türkiye'nin Karadeniz kıyısında bulunan Sinop ilinde yaşayan bir etnik grup olarak bilinir. Kültürel mirasa sahip yaşayan etnik bir grup olarak tarihi, değerleri, dilleri, el sanatları sosyal bağları, dini ve sosyal etkinlikleri, yaşam deneyimleri ve müzikleri gibi kültürel kimliklerini şekillendiren unsurlara sahiptir ve müziksel temsiller kültürel kimliklerinin yansıtılmasında önemlidir. Düğünler, bayramlar ve diğer toplumsal etkinliklerde kendini gösteren müzik pratikleri, çalgıları, repertuarları ve müzik türleri, Sinop Gürcülerinin müzikal kimliğini şekillendiren, birlik ve dayanışmasını pekiştiren özelliktedir. Müzik aracılığıyla nesiller arası iletişim ve kültürel aktarım gerçekleşir. Müzik, Sinop Gürcülerinin bu kültürel kimliğinin önemli bir parçasıdır ve toplulukları arasında birlik ve dayanışma sağlamak, yaşam deneyimlerini ifade etmek için önemli bir rol oynar. Müzik, topluluk içinde bir araya gelmeyi teşvik eder ve toplumsal bağları güçlendirir. Kültürel ifade aracı olarak müziğin kullanımında mâni hikâyeleri toplulukların kolektif hafızasını yansıtır. Aile içinde veya toplum etkinliklerinde müziği öğrenen gençler, kültürel mirası sürdürme fırsatı bulurlar. Çalışma, topluluğun kültürel zenginliğini ve müziğin bu zenginliğe nasıl katkıda bulunduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır. Sinop Gürcülerinin kültürel kimliklerinin müzikle nasıl şekillendiğini ve kültürel kimlik ilişkisi hakkında müziğin bu oluşumdaki rolünü ortaya çıkarmaya yöneliktir. Araştırma, Sinop Gürcülerinin müzikle şekillenen kültürel kimliği ve bu kimliğin oluşumundaki kuramsal ve kavramsal temelleri incelemeyi amaçlamaktadır. Literatür taraması, müzik etnografisi, katılımcı gözlem, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve alan çalışması yöntemleri kullanılarak, Sinop Gürcülerinin müzikal kimliklerinin ve kültürel kimliklerinin nasıl şekillendiği ve müziğin bu süreçteki rolünün ne olduğu daha derinlemesine incelenmektedir. Sinop Gürcülerinin kültürel kimliklerinin müzikle nasıl etkilendiğini anlamak, etnik grupların kültürel miraslarını koruma ve gelecek nesillere aktarma süreçlerini anlamak için önemlidir. Bu bağlamda, çalışma akademik literatürdeki mevcut çalışmaların eksikliklerini belirleyerek, daha kapsamlı bir anlayış sağlamaya yönelik bir katkı sunmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
The Georgians of Sinop are recognized as an ethnic group residing in the province of Sinop on Turkey's Black Sea coast. As a living ethnic community with a rich cultural heritage, they possess elements that shape their cultural identity, such as history, values, language, handicrafts, social ties, religious and social practices, life experiences, and music. Musical representations play a significant role in reflecting this cultural identity. Musical practices, instruments, repertoires, and genres showcased in weddings, holidays, and other communal events shape the musical identity of the Georgians of Sinop and reinforce their sense of unity and solidarity. Music serves as a medium for intergenerational communication and cultural transmission. Music is a vital part of the cultural identity of the Georgians of Sinop. It plays an important role in expressing lived experiences, fostering unity, and bringing the community together. It strengthens social bonds and acts as a means of cultural expression. In this context, mâni (folk verse narratives) reflect the collective memory of the community. Young individuals who learn music within the family or during community gatherings are given the opportunity to sustain and carry forward their cultural heritage. This study aims to offer a deeper understanding of the cultural richness of this community and how music contributes to it. It investigates how the cultural identity of the Georgians of Sinop is shaped through music and examines the theoretical and conceptual foundations of this relationship. Through methods such as literature review, music ethnography, participant observation, semi-structured interviews, and fieldwork, the study explores how musical and cultural identities are formed and maintained. Understanding how music influences the cultural identity of the Georgians of Sinop is crucial for comprehending how ethnic groups preserve and transmit their cultural heritage to future generations. In this regard, the study aims to identify gaps in the existing literature and offer a more comprehensive academic contribution.