Türkiye'de yaşayan Osetler'de diaspora kimlik ve müzik ilişkisi
The relationship between diaspora identity and music in Ossetians living in Türkiye
  1. Tez No: 874285
  2. Yazar: YAĞMUR BENGİSU TAMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Anthropology, Folklore, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Diaspora toplumları göç ettikleri yerlere kültürel ögelerini de taşımakta ve anavatanları ile göç edilen yer arasında çoklu bir kimlik yapısı inşa etmektedirler. Müzik bir etnik grubun kimliklerini görünür kılan en temel kültürel ögelerden biridir. Bu yüksek lisans tezi toplumların kimliğini inşa ederken müziği nasıl araçsallaştırdığını Türkiye Oset diasporası özelinde anlamayı hedeflemektedir. Bunu anlamaya çalışırken Oset toplumunun kimlik temsilinde kültürel, tarihsel ve mekânsal ögelerinin nasıl bir rol oynadığı, müziğin bu temsiliyetteki konumu irdelenmiştir. Bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Osetlerin toplumsal yapıları, inanç sistemleri, dilleri hakkında genel bilgiler verilmiş, Oset ve Osetya kelimelerinin etimolojileri ele alınmış, Osetlerin kültürel, tarihsel ve sosyolojik kökenleri tartışılmış, Osetlerin anavatanı Osetya bölgesinin coğrafi, tarihi ve kültürel ögeleri incelenmiş, Osetlerin Türkiye'ye göç süreçleri, yerleşim bölgeleri, anavatanları ile ilişkileri ve kimliksel konumlanışları ele alınmıştır. İkinci bölümde, Osetlerin müzik kültürlerini ve müzik edimlerini anlamak için, Oset müzik gelenekleri, müziksel dokuları, repertuvar ve temaları, ses kaynakları ve halk dansları bileşenlerince kültür ve kimlik ekseninde incelenmiş literatürdeki veriler ve kişisel görüşmeler ile desteklenerek açıklanmıştır. Son bölümde ise Oset diasporasının müzik davranışlarının nasıl biçimlendiğine dair Oset müzik geleneği taşıyıcısı tarafından aktarılan altı adet anonim müzik eseri müzik içi ve müzik dışı bileşenleri ile analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasında etnomüzikoloji yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Dijital etnografi yöntemi, görüşme ve literatür taramasından elde edilen veriler kültürel zeminde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diaspora societies carry their cultural elements to the places they migrate to and construct a multiple identity structure between their homeland and the place of migration. Music is one of the most fundamental cultural elements that make the identity of an ethnic group visible. This master's thesis aims to understand how societies instrumentalize music in constructing their identity in the specific case of the Osset diaspora in Turkey. In trying to understand this, the role of cultural, historical and spatial elements in the identity representation of the Ossetian community and the position of music in this representation are examined. This study consists of three parts. In the first part, general information about the social structures, belief systems and languages of the Ossetians, the etymologies of the words Osset and Ossetia, the cultural, historical and sociological origins of the Ossetians are discussed, the geographical, historical and cultural elements of the Ossetian region, the homeland of the Ossetians are examined, the migration processes of the Ossetians to Turkey, their settlement areas, their relations with their homeland and their identity positioning are discussed. In the second part, in order to understand the musical culture and musical practices of the Ossetians, Ossetian musical traditions, musical textures, repertoire and themes, sound sources and folk dances are analyzed on the axis of culture and identity, supported by data in the literature and personal interviews. In the last section, six anonymous musical works transmitted by the bearer of the Ossetian musical tradition are analyzed in terms of their musical and extra-musical components in terms of how the musical behavior of the Ossetian diaspora is shaped. In this thesis, ethnomusicology methods and techniques were used. The data obtained from digital ethnography method, interviews and literature review are analyzed on a cultural basis.