Toleran olan ve olmayan A grubu beta hemolitik streptokoklara karşı Penisilin G'nin insan polimorf nüveli lökositlerinde etkisinin in vitro araştırılması
  1. Tez No: 48588
  2. Yazar: GÜLNUR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUNDA BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
vn. ÖZET Bu çalışmada boğaz sürüntülerinden ayrılan 90 GABHS kökeninde penisili ne karşı tolerans insidansı araştırılmış ve bu 90 köken arasında 2(%2.2) kökende kesin tolerans 3(%3.3), kökende ise orta derecede tolerans saptanmıştır. Bunun yanısıra insan polimorf nüveli lökositlerinde ve epitel hücrelerinde toleran olan ve olmayan iki kökene karşı 0.01|ig/ml (lxMİK) ve 0.1 [j/ml (10xMİK) penisilinin in vitro etkisi araştırılmıştır. Toleran olmayan GABHS kökeninin fagositozu lxMÎK penisilin-G yoğunlu ğunda 30. dakikada kontrole göre anlamlı derecede farklı bulunurken, 60. ve 120. dakikalarda bu farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır. Bu kökenin 10xMİK penisi lin yoğunluğunda her üç inkübasyon süresinde de fagositozu anlamlı derecede artmıştır. Toleran kökenin fagositozunda ise lxMİK penisilin yoğunluğunda her üç in kübasyon süresinde kontrole göre bir değişiklik olmamış ancak 10xMİK yoğunlu ğunda sadece 30. dakikada kontrole göre anlamlı bir fark gözlemlenmiştir. Her iki kökenin (toleran olan ve olmayan) fagositozunun 10xMİK antibiyo tik yoğunluğunda lxMİK yoğunluğa göre daha fazla arttığı saptanmıştır. Bunun yanısıra, her iki antibiyotik yoğunluğunun toleran olan ve olmayan kökenler üze rindeki etkisi karşılaştırıldığında; hem lxMİK, hemde 10xMİK penisilin yoğunlu ğunun toleran olmayan kökenin fagositozunu diğer kökene nazaran daha fazla arttırdığı belirlenmiştir. Ayrıca bu çhşmada penisilin-G'nin Hep-2 hücresine invaze olan iki kökene etkisi araştırılmıştır. Toleran olmayan kökende 10xMİK antibiyotik yoğunluğu lxMIK yoğunluğa nazaran invaze bakterilere daha etkili bulunmuştur. Toleran kökene ise her iki yoğunluk aynı derecede etkili olduğu saptanmıştır. lxMIK ve 10xMİK penisilin yoğunluklarının her iki kökene olan etkileri karşılaştırıldığında, bu yoğunlukların toleran olmayan kökene daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Penisiline toleran olan GABHS kökenleri ile oluşan enfeksiyonların tedavi sinde yaşanan zorluklar gerek klinik, gerekse hayvan deneyleri ile in vivo olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Bizim in vitro çalışmamız bu gözlemleri desteklemekte dir. -46-
Özet (Çeviri)
Vin. SUMMARY In this study, the incidence of penicillin tolarance in GABHS isoated from the pharynx was examined and among 90 GABHS, 2 (%2,2) strains were found to lerant and 3 (%3.3) strains were moderately tolerant. In addition to this, in vitro effects of 0.01 |ig/ml (lxMIC) and 0.1 ug/ml (lOxMIC) penicillin concentrations on tolerant and non-tolerant strains in human PMNL and epithelial cells were determined. The phagocytosis of non-tolerant GABHS was significantly increased after 30 minutes of incubation at lxMIC penicillin-G concentration when compared with its controls but there were no significant differences after 60 and 120 minutes of incubation,When the same strain was studied at the lOxMIC penicillin concentration-the phagocytosis was significantly increased during all incubation periods. The phagoytosis of tolerant GABHS was not significantly different at lxMIC penicillin concentration during the three incubation periods but at lOxMIC concentration only after 30 minutes of incubation, significant difference was found when compared its controls. The increase of phagocytosis of two strains (tolerant and non-tolerant) was observed at the lOxMIC penicillin concentration than at the lxMIC concentration. And also tolerant and non-tolerant strains were compared with respect to the sa me antibiotic concentration, both lxMIC and lOxMIC penicillin-G concentrations increased phagocytosis of non-tolerant strain more than that of the tolerant strain. In this study, the effect of penicillin-G to two strains inside Hep-2 epithelial cells was also examined. For the non-tolerant strain, the lOxMIC antibiotic concentration was found more effective than the lxMIC concentration. However, for the tolerant strain both of the antibiotic concentrations displayed the similar effect. Two strains in the Hep-2 epithelial cells were also compared at the lxMIC and lOxMIC antibiotic concentrations and the effect of penicillin-G on non -tole rant strain was more than that of the tolerant strain. The failure in the treatment of infections caused by penicillin tolerant GABHS strains was observed both by clinical and animal experiments and the re sults of our study supports these observations. -47-