Malatya türkülerinin keman eğitiminde kullanılması üzerine bir çalışma
A study on the use of Malatya folk songs in violin training
- Tez No: 485872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Malatya iline ait türkülerin keman eğitiminde kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla TRT repertuarında yer alan Malatya türküleri incelenmiş ve bu türkülerden keman eğitimi için uygun olduğu düşünülen 30 türkü örneklem grubu olarak ele alınmıştır. Türküler üzerinde yay teknikleri, parmak numaraları ve konum geçişleri ile ilgili çalışmalar yapılarak I. Konumu kapsayan türküler 1. Düzey, I ve II. Konumu kapsayan türküler 2. Düzey I, II ve III. Konumu kapsayan türküler ise 3. Düzey olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu türküler; makamsal ve ritmik yapıları, karar perdeleri, yeden sesleri, ses aralıkları, başlangıç ve bitiş sesleri, yapısal formları ve seyir özellikleri bakımından da analiz edilmiştir. Bu çalışmada betimsel araştırma yöntemi esas alınmıştır. Verileri toplamak ve Malatya türkülerini oluşturan kaynaklara ulaşmak için literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra Analiz edilen verilerden ortaya çıkan bulgular tablo ve grafiklerle açıklanmış ve yorumlanmıştır. Türkülerin notaya alınması ve düzenlenmesinde Sibelius 7.5 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search use of the folk songs, which are belong to Malatya, on violin training. For this purpose, Malatya's folk songs in TRT repertoire were analyzed and 30 of them that are considered useful for violin training were discussed as sample group. By studying the bow techniques, finger numbers and shifting position, folk songs that involve I.position stated as I.Level, involve I. and II. Position stated as II.Level and involve I, II, and III position stated as III. Level. Moreover, these folk songs are analyzed with following subjects: modal and rhythmic structure, seventh degree tones, tessituras, first notes,end notes, structural forms and melodic pattern features. This thesis based on the descriptive analysis. Literature review was used to collect the data and to reach the sources related to the Malatya's folk songs. In order to analyze the folk songs in the study, content analysis model one of the qualitative research methods was implemented. After the analysis of data, findings were commented and explained on tables and graphs. Sibelius 7.5 programme was used to notate and arrange the folk songs.