Oral implantlarda, kök formu implantların klinik uygulamaları ve platal greftlerle desteklenen peri-implanter dokuların incelenmesi
- Tez No: 48589
- Danışmanlar: PROF.DR. KAYA ENERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETîmplant abutmanı etrafında, yapışık keratinize mukozanın olmasıgereklidir. Alveoler kemik rezorbsiyonuna bağlı olarak vestibül derinliğininazalması, dental implant uygulanması planlanan bölgedeki yapışık dişetimiktarının da azalmasına neden olur.implant yerleştirilecek sahada, yapışık keratinize dişeti miktarınınazalması, implantlann enflamatuar değişikliklere uğramasına sebep olabilecekhareketli mukoza ile çevrelenmesine yol açar.İmplant abutmanlan etrafinda yeterli yapışık keratinize dişeti sağlamakiçin, palatinal bölgeden alman serbest dişeti otogrefti kullanılabilir.Çalışmamız, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağiz, Diş,Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalma implant tedavisi için başvuran20 hasta üzerinde gerçekleştirildi.Hastalar iki gruba ayrıldı. Keratinize dişeti dikey boyutu 2 mm'den azolup, önce vestibüloplasti daha sonra implant yapılması gereken hastalar 1.grup; keratinize dişeti dikey boyutu 2 mm'den fazla olup, implant yapılacakhastalar ise 2. grubu oluşturdu.1. gruptaki hastalara preoperatu; operasyon sırasında, post operatif 8. ve20-24. haftalarda keratinize dişeti dikey boyut ölçümleri; protezin yapıldığıseansta ve 3 ay sonra cep ölçümleri yapıldı.2. gruptaki hastalarda ise, implantlann yerleştirildiği operasyonda ve 12-16. haftada keratinize dişeti dikey boyut ölçümleri; protezlerin yapıldığıseansta ve 3 ay sonra cep ölçümleri yapıldı. Heriki grubun, periodontal vegingival indeks değerleri de son ölçümlerin yapıldığı seansta değerlendirildi.Çalışmamızın sonucunda, palatal mukoza otogreftleriyle yetersizkeratinize dişeti dikey boyutunu, yeterli seviyeye çıkarttık. İmplantlann yeterlimiktarda keratinize dişeti ile çevrelenmesinin, implantlann uzun dönemfonksiyonel ve sağlıklı olarak ağızda kalabilmeleri açısından gerekli olduğunainanmaktayız.50
Özet (Çeviri)
SUMMARYAn attached and keratinized mucosa is necessary around the abutmentsof dental implants. Problems exist regarding the zone of attached gingivaaround planned operation area, for the vestibular depth has generally beendecreased becouse of the excessive amount of alveolar bone resorption.When attached keratinized mucosa is absent to minimal in the implantrecipient site, the implants will be surrounded by mobile mucosa that isvulnerable to inflamatory changes. In order to create enough attachedkeratinized gingiva around the abutments of dental implants, a free mucozalautograft from the hard palate can be performed.This study performed on 20 patients, who refered to MarmaraUniversity Dental Faculty, Oral Surgery Department for implant treatment.Patients were divided in to 2 groups; the patients, who had less than 2 mmkeratinized mucosa, were the first group and the patients, who had more than2 mm keratinized mucosa were the second group. In the first group, who don'thave enough attached keratinized mucosa, we planned the performvestibuloplasty using free mucosal autograft technique.In the first group we measured the width of keratinized mucosapreoperatively, during the operation and the 8 th and 20-24th weekpostoperatively. Also we measured the depth of pocket just after prosthetictreatment and 3 mounths later.In the second group we measured the width of keratinized mucosabefore implant surgery and the 12-16th week postoperatively. Also wemeasured the depth of pocket just after the prosthetic treatment and 3 mounthslater too. In bouth groups periodontal and gingival index were evaluated.According to our results, the conventional free soft tissue autografttechnique was performed to acquired enough attached keratinized mucosa.This method can be recommended as a rutine preimplantologic measurementin those cases where it might be expected that the planned implant will be latersurrounded with absent or insufficent keratinized attached gingiva.51