Cumhuriyet Döneminde Bayburt
Bayburt in the Republican Era (1923-1950)
- Tez No: 485882
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bayburt, Türkiye'nin Kuzeydoğu Anadolu kısmında bulunan, alan ve nüfus bakımından küçük, fakat tarihi bakımdan büyük bir öneme sahip olan bir ilimizdir. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklar, devletler ve beylikler tarafından ele geçirilen ve toprakları üzerinde birçok savaşa, yıkıma ve değişime tanıklık eden şehir, 16. Yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti'nin egemenliği altına girmiştir. 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı ve 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı sürecinde Çarlık Rusya'sı tarafından işgal edilen Bayburt, özellikle Birinci Dünya Savaşı'nda maruz kaldığı işgal ile birlikte sosyal, ekonomik, bayındırlık ve kültürel alanlarda tam anlamıyla yıkıma uğramıştır. Milli Mücadele döneminde de toparlanma fırsatı bulamayan şehir, Cumhuriyet ile birlikte önemli bir gelişme sürecine girmiştir. Bu çalışmada, Bayburt Kazası'nın 1923-1950 yılları arasındaki süreç incelenmeye ve irdelenmeye çalışılmıştır. Gerek Milli Mücadele gerekse Cumhuriyeti kuran ve devrimleri gerçekleştiren kadronun siyasal yapılanması olan CHP'nin iktidarda olduğu bu dönem hakkında akademik anlamda yapılmış herhangi bir çalışma mevcut değildir. Bir şehir tarihi araştırması olarak ele aldığımız bu çalışmanın amacı, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra yeni düzende Bayburt'un idari, siyasi, sosyo-kültürel, nüfus, eğitim, imar ve ekonomi alanlarındaki gelişmesini bilimsel bir titizlikle gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
Bayburt is a province of Turkey located in the Northeast Anatolia, small in terms of area and population but the province has a great historical past. Bayburt town, which has been seized by various empires, states and principalities throughout history and witnessed many wars, destruction and changes over its territory, since the 16th century it has been under Ottoman rule. Bayburt, was occupied by Tsarist Russia during the Ottoman-Russian War of 1828-1829 and World War I, 1914-1918, and its social, economic prosperity and cultural activities were totally destroyed during the occupation, especially during the First World War. During the period of National Movement, Bayburt town could not find a recovery opportunity, but it entered into an important development process in the Republican era. In this study, we tried to analyse and examine the historical province (Kaza) of Bayburt in-between 1923 and 1950. This study isn't an academically meaningul work of the period when CHP, the political structure of the founder of the Republic of Turkey, or of the person who did the revolution and was the leader of the National Movement. The aim of the study we have dealt with is to consider the town history research and to display with careful attention the scientific progress and development of Bayburt in the administrative, political, socio-cultural, population, education, and economic areas.