Kur'an'da yeis kavramı
The concept of despair in the Qur'an
- Tez No: 485884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜLEYMAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kur'an-ı Kerim'de birçok âyete konu olan yeis, insan fıtratının olumsuzluklarından biridir. Bu hal, insanın geleceğe dair istek ve hayallerini ortadan kaldıran, insanın sosyal bağlarını koparan ve merhamet duygusundan yoksun bırakan ölümcül bir hastalıktır. Yeisin kâfirler ve günahkârlarda tezahür ettiğini beyan eden Kur'an, konunun imanî bir mesele olduğuna dikkat çekmiş, bu durumdan insanları sakındırmıştır. Araştırmada yeis kavramının yakın ve zıt anlamlı kelimeleri tespit edilmiş, tüm bu kavramlar sözlük ve terim anlamları ışığında değerlendirilmiştir. Yeis ile ilişkili olan bu kavramların Kur'an'da nasıl ve ne şekilde kullanıldıkları özet şekilde anlatılmıştır. Yeis olgusunun Kur'an'da nasıl ele alındığı ifade edilmeye çalışılmış, kâfir ve mücrimler bağlamında yeis konusunun tezahürleri işlenmiştir. Sonrasında ise insanı yeise sevk eden durumlar ve yeis halinden kurtulma yolları üzerinde durulmuştur. Çalışma boyunca gerek klasik gerekse modern tefsir kaynaklarının birçoğu ile birlikte hadis külliyatı ve Arap dili üzerine yazılmış lügatlerin önemli bir kısmı taranmış, ilgili makale ve eserler gözden geçirilmiş, konuya ışık tutan veriler değerlendirilerek sunulmuştur. Yeisin insanın ruh dünyası üzerindeki yansımaları tetkik edilmiş, psikoloji ilminden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despair, which is subject to many verses in the Holy Qur'an, is one of the negative aspects of the human nature. This situation is a disease not only destroying people's plans, wishes and dreams but also damaging their relations and their sense of compassion. The Qur'an, who declares that the sense of feeling hopeless is occured in infidels' hearts, pointed out that despair is a faithful matter, and it forbids people from this situation. The concepts that are similar and opposite to“despair”have been defined in the research, and all these concepts have been evaluated in terms of dictionary meaning and term meaning. How these concepts, related to Yeis, are used in the Qur'an has been summarized. And Manifestations of despair have been told in the context of infidels and sinners by examining the ways of how the feeling of“despair”was told in the Holy Qur'an. Then, it has been aimed to express how the creation of despair was mentioned in the Qur'an. The ways of getting rid of the situations that lead people to“despair”have been stressed out. Throughout the study, many of the classical and modern sources of tafsir, hadith (the Prophet Muhammed's sayings) and arabian dictionaries were scannned, and essays and works related to subject were evaluated and presented by examinig the data which provides information about the topic. Reflections of“despair”in human soul have been examined with the help of psychological science.