Bir uyaran olan kafeinin egzersiz performansı ve metabolik profile etkisi
  1. Tez No: 48590
  2. Yazar: ZEKİYE GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada 5 mg/kg kafeinin, 20 m.lik mesafede şiddeti gittikçe artan Shuttle run testi boyunca maksimal güç artışına etkisi araştırıldı. Denekler 19-30 yaşlan arasında kulüplerde koşan milli standartlarda 10 erkek uzun mesafe koşucularından seçildi. Deneklerden hem plasebo hemde kafein çalışmasında testten 24 saat önce kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınmaları istendi. Testler, öğleden sonra sporcuların en az 12 saat kafein perhizine sahip oldukları süreç içerisinde yapıldı. 4 gr kafeini alınmış kahvenin plasebo olarak kullanıldığı çılaşmada 5 mg /kg kafein plaseboya karıştırılarak deneklere verildi. Her iki çalışmada solüsyonlar teste başlamadan l saat önce tek kör test protokolü ile deneklere verildi. Test bir hafta ara ile günün aynı saatinde tekrar edildi. Deneklerin maksimal oksijen alım değerleri Shuttle run testinde yapılan basamaklara göre tespit edildi. Venöz kan örnekleri teste başlamadan önce ve testin bitiminden 6 dakika sonra alındı. Bu örneklerinde kan serbest yağ asit ve laktik asit değelerine bakıldı. Dinlenme anındaki kan basıncı değerleri oturma pozisyonunda alındı. İstatistiksel analizler Student t testi kullanılarak yapıldı. Kafein çalışmasındaki maximal oksijen alım değerleri plasebo çalışması ile karşılaştırıldığında, aralarında istatistiksel açıdan (p > 0.197) anlamlı fark bulunmazken, kafein test boyunca kalp atım sayılarında ve sistolik kan basmcı değerlerinde (p < 0.0073) anlamlı artışlar meydana getirdi. Diastolik kan basıncında ise anlamlı farklılık yoktu (p>0.749).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of Caffeine on Exercise Performance and Metabolic Profile In this study the effect of caffeine (5 mg/kg) on maximal power output was examined during a 20 m. progressive Shuttle run test. Subjects were six male long distance athletes of club, county or national standart aged between 19-30 years. The subjects were requested to refrain from any caffeine -based drinks or foods for a period of 24 hours prior each trial. All testing was conducted in the afternoon to ensure that all of the subjects had at least a 12 h. fast. In two testing protocols decaffeinated coffee (4 g) was used as a placebo and a single blind experimental design was used throughout. Caffein and placebo concentration were taken one hour before exercise. Testing was held at the same time of day 1 week apart. Maximal oxygen uptake values were obtained from the level attained on 20 m. progresseve shuttle run test. Venous blood was with drawn preexercise and 6 min. after recovery. Blood was analysed for free fatty acid and lactic acid. Resting blood pressure (BP) was obtained in a sittig position. Statistical analysis was carried out on the relevant data using Student's t-tests. Maximal oxygen uptake values under caffeine conditions was not significantly different from that obtained following placebo ingestion (p> 0.197). Heart rate and systolic blood pressure (p < 0.0073) values were found to be significantly higher in the caffeine trial but no notable differences in diastalic blood pressure (p>0.749) were seen. No significant differences in FFA concentrations were found between placebo and caffein trials (p > 0.43) but, blood lactic acid value in placebo trial was significantly higher than caffeine trial (p< 0.0065). « As a conclusion these results suggest that 5 mg/kg caffeine ingestion did not increase maximal aerobic power.