Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerileri ile kaynaştırma öğrencilerinin sosyal beceri ve problem davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social skills and problem behaviors of inclusive children and classroom management skills of preschool teachers
- Tez No: 485917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMİN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi beceri düzeyleri ile sınıflarında eğitim alan kaynaştırma öğrencilerinin sosyal beceri ve problem davranışları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kocaeli ilinde görev yapan 42 okul öncesi öğretmeni ile 4-7 yaş arası 42 kaynaştırma öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Okulöncesi ve Anasınıfı Davranış Ölçekleri”ve“Okul Öncesi Eğitimde Sınıf Yönetimini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçları okul öncesi öğretmenleri tarafından doldurulmuştur. Veri analizinde ilk olarak betimsel istatistikler hesaplanmış ardından Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin kendi görüşlerine göre sınıf yönetimi beceri düzeylerinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Analiz sonuçlarına göre öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri çocukların yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre farklılık göstermezken öğretmenin yaş, mesleki kıdem, mezun olunan okul türü ve kadro durumu değişkenleri ile anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Kaynaştırma öğrencilerinin davranış ölçeğinden aldıkları puan doğrultusunda orta düzeyde sosyal becerilere, yüksek düzeyde problem davranışlara sahip oldukları saptanmıştır. Öğrencilerin sosyal beceri ve problem davranış ölçeğinden aldıkları puanlar yaş değişkenine göre farklılaşmazken cinsiyet değişkeni ile anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Sosyal beceri ve problem davranış ölçeklerinden alınan puanların öğretmenin demografik özellikleriyle anlamlı bir ilişkisinin olmadığı, buna karşın kaynaştırma öğrencilerinin içe yönelim problem davranışlarının öğretmenlerin kadro durumu değişkeninden anlamlı derecede etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin sosyal becerileri ile problem davranışlarının negatif yönlü ve orta düzeyde ilişkili olduğu saptanmıştır. Araştırmanın son kısmında ise öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ile kaynaştırma öğrencilerinin sosyal beceri ve problem davranışları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the level of classroom management skills of preschool teachers and to investigate whether there is a relationship between classroom management skills of the teachers and social skills and problem behaviors of the inclusive children. The relational screening model was used as the research method. The working group of the study consisted of 42 pre-school teachers working in Kocaeli province and 42 inclusive children aged 4-7. The data collected through the tolls called Personal Information Form, Preschool and Kindergarten Behavior Scales and Assessment of classroom management in pre-school education. The questions were answered by the preschool teachers. Mann Whitney U and Kruskal Wallis methods were applied to the gathered data for analyzing the descriptive statistics. The results revealed that the participant pre-school teachers had high classroom management skills in their point of view. According to the results of analysis, the classroom management skills of teachers do not differ according to the age and gender variables of the children but the classroom management skills of the teachers differ significantly with the age, occupational seniority, graduated school type and staff status variables. Inclusive children were found to have moderate social skills and high level of problem behaviors according to the points they got from the behavior scale. The scores of children's social skills and problem behavior scale do not change according to the age variable, but they differ significantly by gender variation. It was found that the scores of social skills and problem behavior scales were not significantly related to the demographic characteristics of the teachers, whereas the inward problem behaviors of the inclusive children were significantly affected by the staff status variable of the teachers. Besides, it has been determined that social skills and problem behaviors of children are negatively and moderately related. In the last section of the study, it was revealed that there is no meaningful relationship between the classroom management skills of the teachers and the social skills and problem behaviors of the inclusive children.