Okul öncesi eğitimde iki ve üç boyutlu çalışmalarda atık ve hazır malzeme kullanımına ilişkin bir araştırma
Research on waste and using ready made material for two and three dimensionial studies in preschool education
  1. Tez No: 486021
  2. Yazar: ALPTEKİN SOY
  3. Danışmanlar: PROF. NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
''Okul Öncesi Eğitimde İki ve Üç Boyutlu Çalışmalarda Atık Ve Hazır Malzeme Kullanımına İlişkin Bir Araştırma'' adlı bu çalışmada 2-6 yaş grubunu kapsayan okul öncesi çocukların iki ve üç boyutlu çalışmalarda kullandıkları atık ve hazır malzemelerin kendilerini ifade etmedeki katkılarını araştırmak; eğitimcilerin ve çocukların malzemeye yaklaşımlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminden yararlanılarak Kara Kuvvetleri, Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK), Kreş ve Gündüz Bakım Evi (2-6 yaş) çocuklarının 2014-2015 ve 2015-2016 eğitim-öğretim yıllarında oluşturulan iki ve üç boyutlu çalışmaların iki ayrı yıl sonu sergisinde yer alan görsellerinin büyük bir bölümü, betimsel tanımlama modeli, döküman incelemesi ve görüşme tekniği ile doğrudan yorumlanarak veri analizi yapılmıştır. Bu çalışmada okul öncesi çocukların genel özellikleri, çizgisel gelişim basamakları ve sanat eğitimi hakkında literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca çocukların hazır ve atık malzemelere olan ilgilerini araştırmak amacıyla, durum çalışması modeli ve gözlem tekniği kullanılarak beş çocuğa ''ev'' konulu bir uygulama yaptırılmıştır. Araştırma sonucunda EDOK'ta açılan her iki sergide hazır ve atık malzemeye geniş yer verildiği tespit edilmiş, okulda yapılan uygulamada da çocukların hazır ve atık malzemeyi severek-isteyerek çalıştıkları ve bireysel farklılıklarını ortaya koydukları gözlemlenmiştir. Bu yaş grubu çocukların kendilerini rahatça ifade edebildikleri için okul öncesi eğitimde hazır ve atık malzemeden yararlanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study named“Research on Waste and Using Ready Made Material for Two and Three Dimensional Studies in Preschool Education”is to evaluate the waste and stockpile that's used in the education of preschool kids that contain the 2-6 year olds to find the contribution to kids' self expression and to evaluate how the educators and kids approach to the material. Utilizing the qualitative research method Army Forces, Training and Doctrine Command (TADC), Kindergarten (2-6 years) kids' 2014-2015 and 2015-2016 academic year two and three dimensional works that were exhibited at the end of the year were used to create a data analysis using the descriptive specification model, document analysis and interviews. In this study literature survey was performed about the preschool kids' general features, linear progression steps and art education. In order to research the kids' interest in stockpile and waste material a“home”themed study was completed with five kids using the case study model and observation techniques. In the analysis about the researched it was detected that in both of the exhibits TADC held ready made material and waste material was given a generous place and in the practice done in the school it was observed that kids wholeheartedly worked with the material and showcased their individual diversity. Because the kids of this age group could express themselves easily using ready made material and waste material was recommended for preschool kids' education.