Lise öğrencilerinin sürekli öfke ve umutsuzluk düzeylerinin stresle başa çıkma durumlarına etkisinin incelenmesi (Şırnak örneği)
Investigation of the effect of continuous anger and hopelessness levels on the stress coping situations of the high school students (Şırnak example)
  1. Tez No: 486041
  2. Yazar: CEVAHİR AKBAŞ ABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada; Şırnak İlinin Silopi, Cizre ve İdil ilçelerinde liseye devam eden öğrencilerin sürekli öfke ve umutsuzluk düzeylerinin stresle başa çıkma tarzlarına etkisi incelenmiştir. Çalışmaya, çeşitli liselere devam eden öğrenciler arasından tabakalı rasgele örnekleme yöntemi ile seçilen 704 öğrenci katılmıştır. Çalışmada veri setinde uç değer taraması yapılmış ve tek yönlü çok yönlü uç değer değer taramasında 18 örneklem veri setinden atılmış ve analize 686 öğrenci ile devam edilmiştir. Analize 686 örneklem ile devam edilmiştir, n=686. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Seber (1991) tarafından geliştirilen“Beck Umutsuzluk Ölçeği ”, Şahin ve Durak (1995) tarafından geliştirilen“Stresle Başa Çıkma Tarz Ölçeği”ve Özer (1994) tarafından geliştirilen“Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği”aracılığıyla toplandı. Araştırma sonucuna göre; öğrencilerin Sürekli öfke ve umutsuzluk düzeylerinin yüksek olmadığı ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği alt boyutlarından Kendine Güvenli Yaklaşım, İyimser Yaklaşım ve Sosyal Destek Arama Yaklaşımı alt boyutundan alınan puan ortalamalarının diğer boyutlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği alt boyutlarından Kendine Güvenli Yaklaşım, İyimser Yaklaşım ve Sosyal Destek Arama Yaklaşımı arasında negatif orta düzeyde bir ilişki, Çaresiz Yaklaşım ve Boyun eğici Yaklaşım arasında ise pozitif ortda derecede bir ilişki olduğu; Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği alt boyutlarından Kendine Güvenli Yaklaşım, İyimser Yaklaşım ve Sosyal Destek Arama Yaklaşımı ile Sürekli Öfke arasında negatif düşük, Çaresiz Yaklaşım ve Boyun Eğici Yaklaşım Arasında ise pozitif orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Öğrencilerin Sürekli Öfke puan ortalamaları sınıf düzeyi, okul türü, kardeş sayısı ve ailenin gelir durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterirken, cinsiyet ve yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Beck Umutsuzluk Ölçeği puan ortalamaları ile yaş, okul türü ve ailenin gelir durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanırken, cinsiyet, sınıf düzeyi ve kardeş sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Stresle Başa Çıkma Tarz Ölçeği alt boyutları ile cinsiyet, okul türü ve aile gelir durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanırken, yaş, sınıf düzeyi ve kardeş sayısı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyze the effects of continuous anger and desperation levels of the students who continue to study in Silopi, Cizre and İdil districts of Şırnak city. 704 students selected by stratified random sampling method among the students attending various high schools, participated in the study. In the study, extreme values were scanned in the data set and by defining the one-way and versatile extreme values, 18 sample data sets were discarded and thus, the analysis continued with 686 subjects. The analysis was continued with 686 samples, n = 686. The data were collected using the“Personal Information Form”developed by the researchers,“Beck Hopelessness Scale”developed by Seber (1991),“Coping with Stress Scale ”developed by Şahin and Durak (1995) and“Continuous Anger- Rage Expression Style Scale ”developed by Özer (1994). According to the research results; trait anger and hopelessness levels of the students were not high and it was determined that the average scores of the self- confident approach, the optimistic approach and the social support seeking approach subscale were higher than the other dimensions of the stress coping style scale subscales. At the same time, it was determined that there was a negative moderate relationship between Beck Hopelessness Scale and Self-confident Approach, The Optimistic Approach and The Social Support Seeking Approach of Ways of Coping with Stress Inventory while there was a positive moderate relationship between The Helpless Approach and Submissive Approach. In addition, it was confirmed to have a negative fair relationship between Self-confident Approach, The Optimistic Approach and The Social Support Seeking Approach, as the subscales of Ways of Coping with Stress Inventory, and the continuous anger. Finally, a positive moderate relationship between The Helpless Approach and The Submissive Approach was ascertained. While there was a statistically significant difference between the average scores of Trait Anger of the students according to the level of the class, the school type, the number of siblings and income level of the family, there was no statistically significant difference according to sex and age. Although a statistically significant difference was determined between the average points of Beck Hopelessness Scale according to the age, school type and income level of the family, no statistically significant difference was found according to the sex, level of the class and the number of siblings. While there was a statistically significant difference between the Ways of Coping with Stress Inventory subscales according to the gender, school type and the income level of the family, no statistically significant difference was determined according to the age, level of the class and the number of the siblings.