Lise öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile aile içi istismar arasındaki ilişkinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
The investigation of relationship between social support perceived in high school students and child abuse in the family according to some variables
  1. Tez No: 486040
  2. Yazar: EBRU BOĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı; lise öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile aile içi istismar durumları arasındaki ilişkiyi bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırmanın örneklemini, tabakalı rastgele örnekleme yoluyla seçilen Anadolu Lisesi öğrencilerinden 118 kız, 118 erkek; Meslek Lisesi öğrencilerinden 70 kız, 70 erkek; Özel Lise öğrencilerinden 20 kız, 19 erkek; Çok Programlı Lise öğrencilerinden 80 kız, 80 erkek; İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden 50 kız, 51 erkek; Fen lisesi öğrencilerinden ise 7 kız, 8 erkek olmak üzere toplam 691 öğrenci oluşturmaktadır. Ancak çalışmada öncelikle veri setinde uç değer taraması yapılmış ve tek yönlü-çok yönlü uç değer taramasında 143 örneklem veri setinden atılmış ve analizlere 557 öğrenci ile devam edilmiştir (n=557). Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”, Sarıbeyoğlu(2007) tarafından geliştirilen“Aile İçi Çocuk İstismarı Ölçeği-C Formu”ve Yıldırım (1997) tarafından geliştirilen ve 2004 yılında revizyonu yapılan“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Algılanan Sosyal Destek ve alt boyutları ile Aile İçi İstismar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla spearman sıra farklar korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Katılımcıların Algıladıkları Sosyal Destek ve Aile İçi İstismar durumlarının cinsiyet (Kadın, Erkek) ve kardeş sayısı (Tek çocuk, 2 ve üstü) gibi iki alt kategorili değişkenlere göre karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklemler t-Testi ve paremetrik olmayan testler kullanılmıştır. Okul türü (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Meslek Lisesi) gibi üç veya daha fazla alt kategorisi olan değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sonuç olarak, Algılanan Sosyal Destek ile Aile İçi Çocuk İstismarı arasında negatif düşük anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Algılanan Sosyal Destek Ölçeği alt boyutlarından olan“Aile Desteği”alt boyutu ile“Aile İçi İstismar”arasında negatif orta dereceli anlamlı bir ilişki saptanırken,“Öğretmen Desteği”ve“Arkadaş Desteği”alt boyutları ile“Aile İçi İstismar”arasında negatif düşük anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin alt boyutlarına ait puan ortalamaları incelendiğinde,“Aile Desteği”alt boyutu puan ortalaması 𝑋̅=54,77,“Öğretmen Desteği”puan ortalaması 𝑋̅= 43,03 ve“Arkadaş Desteği”puan ortalaması ise 𝑋̅=34,81'dir. Bunun yanında Aile İçi İstismar puan ortalaması 𝑋̅=57,49'dur. Ayrıca Algılanan Sosyal Destek Düzeyi, öğrencilerin öğrenime devam ettikleri okul türü, cinsiyet ve doğum sırası değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterirken; sınıf düzeyi, kardeş sayısı ve ailenin aylık gelir düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemektedir. Aile içi istismar düzeyi ise öğrencilerin öğrenime devam ettikleri okul türü, sınıf düzeyi ve cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterirken; doğum sırası, kardeş sayısı ve ailenin aylık gelir düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study; is to analyze the relationship between social support perceived high school students and child abuse in the family situations according to some variables. The sample of the study consists of 691 students, who were selected by stratified random sampling, as follows: 118 girls and 118 boys from Anatolian High School; 70 girls, 70 boys from Vocational High School; 20 girls and 19 boys from private high school students; 50 girls, 51 boys from Imam Hatip High School students; 7 girls, 8 boys from Science High School students. However, in the study firstly an extreme value scan was performed on the data set and 143 samples are discarded from the data set in the uni-planar and multi-planar extreme value scan. The analyzes were continued with 557 students (n = 557). The data were collected through the following:“Demographic Information Form”prepared by the researcher,“Child Abuse İn The Family Scale-C Form”developed by Sarıbeyoğlu (2007) and The“Perceived Social Support Scale”revised in 2004. In order to determine the relationship between Perceived Social Support and its sub-dimensions and Child Abuse İn The Family, Spearman sequence difference correlation coefficient is calculated. Unpaired ttest and non-parametric tests were used in the comparison of participants' Perceived Social Support and Child Abuse İn The Family Situations according to two subcategorized variables such as gender (Female, Male) and number of siblings (Single child, 2 and above) One-way analysis of variance (ANOVA) was used in comparisons based on variables with three or more sub-categories such as school type (Anatolian High School, Science High School, Vocational High School). As a result, there was a negative and significant relationship between. Perceived Social Support and Child Abuse İn The Family. There is a negative moderate significant relationship between“Family Support”sub-dimension of Perceived Social Support Scale sub-dimensions and“Child Abuse İn The Family”and there is a negative significant low relationship between“Friend Support”sub-dimensions and“Child Abuse İn The Family”. When the average scores of the subscales of the Perceived Social Support Scale are examined, the average score of“Family Support”subscale is X = 54.77, the average score of“Teacher Support”is X = 43.03 and the average score of“Friend Support”is X = 34.81. Besides, the average score of Child Abuse İn The Family is X = 57.49. In addition, while the Perceived Social Support Level shows a statistically significant difference according to the school type, gender and birth order variables; there is no statistically significant difference according to class level, number of siblings and monthly income level of the family. While the child abuse in the family level shows a statistically significant difference according to school type, class level and gender; there is no statistically significant difference according to class level, number of siblings and monthly income level of the family.