Progressive remedial writing action in response to composition: Mediated learning experience perspective
Kompozisyona yönelik gelişimsel iyileştirici yazma eylemi: Aracılı öğrenme deneyimi perspektifi
- Tez No: 486044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yazma öğretiminde ürün odaklı yaklaşımlardan süreç odaklı yaklaşımlara geçildiğinden beri, öğretmenler öğrencilerin taslaklarına verilen geri bildirimlerin temel kaynağı olmuşlardır. Bu, zaman alıcı ve zahmetli bir işlem olmasına rağmen, öğretmenler öğrencilerine dönüt vermekte ısrar etmişlerdir. Ancak, öğretmen geri bildiriminin etkililiği konusunda bazı tartışmalar mevcuttur. Bu nedenle, bu araştırma, aracılıklı öğrenme deneyiminin (MLE)–amaçlılık ve karşılıklılık, aşkınlık ve anlam aracılığı–evrensel parametrelerine göre geliştirilen bir geri bildirim modeli olan PRWAP'ın etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Katılımcı olarak, Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünde birinci sınıfta okuyan 51 öğretmen adayı, rastgele olmayan atamayla belirlendi ve iki deney, bir kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Daha sonra, ön test olarak tüm denekler sınıf içerisinde bir sebep-sonuç denemesi yazdılar. Sekiz hafta süren uygulama aşamasında ise, deney grubu A'ya PRWAP kapsamında aracılıklı öğretmen dönütü verildi. Öte yandan, deney grubu B, yazılı öğretmen geribildirimi ve bire bir konferanslar alırken, kontrol grubu ise, sadece yazılı öğretmen geribildirimine tabi tutuldu. Bu uygulamaların sonunda, öğrenciler son test olarak yine bir sebep-sonuç denemesi yazdılar ve bu denemeler araştırmacı tarafından hazırlanan rubriğe göre iki puanlayıcı tarafından puanlandı. Ayrıca, deney grubu A'da bulunan öğrencilerin aracılıklı öğretmen geribildirimi ile ilgili görüşleri açık uçlu sorular vasıtasıyla edinildi. Çalışmanın bulgularına gelince ise, PRWAP alan grup zaman içerisinde genel yazma becerilerini manidar bir şekilde geliştiremezken, diğer iki grup kendi içerisinde manidar gelişme göstermiştir, b) üç grup arasında genel yazmaix becerilerinin gelişimi açısından herhangi bir fark yoktur, c) gruplar arasında yalnızca içerik alt bileşeninin geliştirilmesi bakımından fark vardır, d) deney grubu A'daki öğrenciler aracılıklı öğretmen geribildirimini faydalı bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Since the shift from product to process-oriented approaches in writing instruction, teachers have been the main source of feedback given to students' drafts. Although it is a timeconsuming and laborious procedure, teachers have insisted on giving feedback to their students. However, there are some controversies on the effectiveness of teacher feedback. Therefore, this research aims at investigating the effects of PRWAP which is a feedback model developed according to the universal parameters of mediated learning experience (MLE)–intentionality and reciprocity, transcendence, and mediation of meaning. As participants, 51 first grade teacher trainees studying at the Gazi University ELT department were determined through nonrandom assignment and separated into three groups as two experimental and one control. Then, as a pretest, all subjects wrote an in-class cause and effect essay. As for the implementation phase lasting for eight weeks, the experimental group A was given mediated teacher feedback within the scope of PRWAP. On the other hand, the experimental group B received written teacher feedback plus one-on-one writing conferences while the control group was subjected to only written teacher feedback. At the end of these implementations, an in-class cause and effect essay as a post-test was writtenvii by the students and they were scored by two raters according to the rubric prepared by the researcher. Moreover, the opinions of students in the experimental group A about the mediated teacher feedback were elicited through open-ended questions. The results of the study revealed that a) the group receiving PRWAP did not significantly improve their overall writing skills over time while the other two groups showed significant improvement within themselves, b) there were not any significant differences among the three groups in terms of the development of their overall writing skills, c) there were significant differences among the groups' development in terms of only content sub-component of composition, d) the students in the experimental group A found the mediated teacher feedback beneficial.