Türkçe öğretmeni adaylarının yazılı anlatım becerilerinin geliştirilmesinde ters yapılandırılmış öğretim yönteminin etkisi
The effects of flipped classroom method in developing written expression skills of Turkish teacher candidates
  1. Tez No: 486051
  2. Yazar: OSMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Ters yapılandırılmış öğretim yöntemi, klasik -sınıf ortamında ders işleme ve evde ödev yapma- sistemini terse çevirip ders anlatımını evde, ödevi ise sınıfta öğretmenin karşısında yapma mantığına dayanır. Bu metotta öğretmen, anlatacağı dersi videoya çekip internet üzerinden yayımlar ve öğrenciler dersin teorik kısmını önceden izleyip sınıfa gelirler. Sınıfta ise öğretmen, ders saatinin tümünü ödev olarak vereceği uygulamaları işleyerek geçirir. Böylece öğrencinin yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlama ve yanlış öğrenmelere müdahale etme imkânı bulur. Hazırlanan bu tez çalışmasının amacı; Türkçe Öğretmeni adaylarının yazılı anlatım becerilerini geliştirmede ters yapılandırılmış öğretim yönteminin etkili olup olmadığını, varsa bu etkinin boyutunu belirlemektir. Bu doğrultuda, Kastamonu Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalında eğitim gören 1. sınıf öğrencileri arasından gönüllülük esasına dayalı olarak 35'er öğrencilik deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Kontrol grubuna, klasik ders anlatma sistemi ile ders anlatılmış daha sonra belirlenen uygulamalar okul dışında yapılmak üzere ödev olarak verilmiştir. Deney grubunda ise derste anlatılacak konular önceden videoya çekilerek, kurulan internet sitesine yüklenmiş, öğrencilerin derse gelmeden bunları izlemesi sağlanmıştır. Dolayısıyla dersin teorik kısmı önceden tamamlandığı için ders içi zaman tamamen uygulama yapmaya ayrılmıştır. Çalışmada hem nicel hem de nitel veriler toplanarak konu hakkında ayrıntılı bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda nicel veriler çalışmanın temelini oluştururken nitel verilerle, nicel bulguları destekleyecek tespitler ve örüntüler yakalanmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasının nicel verileri için dönemin başında bilgilendirici ve öyküleyici olmak üzere iki metin türünden örnekler alınmıştır. İki grubun başarısının eşdeğer olduğu görülerek deneysel uygulamaya başlanmıştır. Uygulama sonunda yine iki metin türünden son test alınmış ve nicel olarak öğrencilerin gelişimlerine bakılmıştır. Yapılan ölçümlerde her iki grubun iki metin türünde de kendi ön testleri ile anlamlı farklılık oluşturacak düzeyde geliştiği gözlemlenmiştir. Ancak son testler karşılaştırıldığında deney grubu öğrencilerinin iki metin türünde de kontrol grubuna göre anlamlı farklılık yaratacak düzeyde geliştiği belirlenmiştir. Nitel boyut için ise her hafta deney grubundan üç, kontrol grubundan üç öğrenci olmak üzere toplam altı öğrencinin yazma süreçleri video ile kayıt altına alınarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde, öğrencilerin hem o haftaya kadarki verilen derslerin konularına ne derece hâkim olduklarına bakılmış hem de öğrencilerin kendi ön test ve son testleri ile karşılaştırılarak süreç içerisindeki gelişimleri hakkında yorumlarda bulunulmuştur. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel verilerin analizleriyle ulaşılan sonuçlar, ters yapılandırılmış öğretim yönteminin Türkçe öğretmeni adaylarının yazılı anlatım becerilerini geliştirmede son derece etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Flipped classroom method is based on reversing classic teaching system where theoretical lessons are taught in the classroom and practical activities are done at home as homework. Thus, in this method, the lessons are conducted at home and homework is done in the classroom environment. Here, the teacher records lesson videos and uploads them on the Internet and students watch these videos before they come to the classroom. Since all theoretical parts of the lessons are covered at home, the classroom time can be used for assignments. In this way, the teacher is able to intervene in possible misapplications by the students. The aim of this thesis is to determine the extent to which the flipped classroom method effects improvements in the written expression skills of the Turkish Teacher candidates. In this direction, with 70 volunteered first year undergraduate students studying in Turkish Language Teaching Department at Kastamonu University, experimental and control groups consisting of 35 students in each were formed. For the control group, the course was provided through the classical lecturing system and the subsequent applications were given as assignments to be done outside the school. In the experimental group, on the other hand, the topics were uploaded to the web site (www.turkceyurdu.com) which was created by the researcher and the students were watched these lectures before they came to class. Therefore, since the theoretical part of the design had already been covered outside the classroom, the in-class time was left to the assignments that could be given as homework. In this study, where mixed method was used, both quantitative and qualitative data were collected, and thus more detailed information was aimed to be obtained. In this way, while quantitative data were used as the basis of the study, qualitative findings and patterns were utilized for supporting the quantitative findings. For quantitative data of this study, samples were taken at the beginning of the semester in two types of texts: informative and narrative ones. It was realized that the successes of both experiment and control groups were equivalent, thus the experimental part was initiated. At the end of the application, the post–test was also taken in the two types of texts, and the development of the students was examined quantitatively. In the post–test measurements, both groups were found improved at a level that would make a significant difference from their pre-tests in both types of texts within their groups. However, when the post-tests between two groups were compared, it was seen that the students in the experimental group improved at a level that made a significant difference in the two text types compared to the control group. For the qualitative dimension, the writing process of 6 students, 3 from the control group and 3 from the experiment group, were video-recorded every week and their writing processes were analyzed. In qualitative analyzes, not only the students were able to see how well they were able to master the subjects presented that week, but also it could be possible to compare students' progress with their own pre-tests and post-tests. In conclusion, both qualitative and qualitative results revealed that flipped classroom method was very effective in improving the written expression skills of the Turkish teacher candidates.