Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş çocuklarının görsel algıları ile uzamsal algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between visual perception and spatial perception of 5-6 years old children attending to preschools
  1. Tez No: 486052
  2. Yazar: MAHMUT ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş çocuklarının görsel algıları ile uzamsal algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde bulunan bağımsız anaokullarına devam eden 5-6 yaş grubundaki toplam 150 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada çocukların görsel algıları 'Frostig Görsel Algı Testi' ile, uzamsal algıları ise 'Mekânsal Algı Testi' ve“Uzamsal Algı Becerileri Gözlem Formu”ile belirlenmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde T-testi, One Way Anova çoklu karşılaştırma Testi ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, çocukların görsel algılarının aylarına göre fark gösterdiği, uzamsal algılarının ise çocuk bildirimlerinde yaşa göre, öğretmen gözlemlerinde cinsiyete göre anlamlı fark gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca Frostig Görsel Algı Testi puan ortalamaları ile Mekânsal Algı Testi puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the relationship between visual perception and spatial perceptions of 5-6 year old children who are attending to preschool education institutions. The sample of the study consists of 150 children aged 5-6 attending public kindergartens in Çankaya and Yenimahalle districts. The visual perceptions of children in the study were determined by the Frostig Visual Perception Test and the spatial perceptions by the Spatial Perception Test and the Spatial Perception Skills Observation Form. T-test and One Way Anova multiple comparison test were used in the analysis of the obtained data. Findings in the study showed that the visual perceptions of children differed according to the months, whereas the spatial perceptions differed significantly with respect to age in child notifications and spatial perceptions showed significant difference according to sex in teacher observations. It was also found that there is a significant relationship between Frostig Visual Perception Test scores average and Spatial Perception Test scores average.