Yetişkinlerde bağlanma stillerinin nikotin bağımlılığını ve stresle başa çıkma tutumlarını yordama gücü
Predictive power of attachment styles of adults on nicotine addiction and coping attitudes with stress
  1. Tez No: 486075
  2. Yazar: YASEMİN BATTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİRE GÜLÇİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bireylerin bebeklik ve çocukluk dönemlerindeki deneyimleri yetişkinlik dönemlerindeki hayatlarını bazı alanlarda etkileyebilmektedir. Özellikle de bireyin büyüdüğü sosyal çevre bireyin tutum ve davranışlarını şekillendirebilmektedir. Bu noktada ailenin tutumu bireyin bağlanma davranışlarını da etkilemektedir. Bireyler çeşitli bağlanma tarzlarına sahiptirler. Bu bağlanma tarzları güvenli bağlanma, kaygılı-kararsız bağlanma, kaygılı kaçından bağlanma, kayıtsız bağlanma, korkulu bağlanma ve saplantılı bağlanma şeklindedir. Bu bağlanma tarzlarını etkileyen anne baba tutumları ise otoriter tutum, demokratik tutum, koruyucu tutum, tutarsız tutum ve ilgisiz tutum şeklindedir. Araştırmanın amacı Yetişkinlerde Bağlanma Stillerinin Nikotin Bağımlılığını ve Stresle Başa Çıkma Tutumlarının etkilerini incelemektir. Cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, gelir düzeyi ve sigara kullanım değişkenlerine göre incelemeye alınmıştır. Araştırma betimsel ve ilişkisel yöntem tarama modeline göre kurgulanmıştır. Çalışmada 50 bayan 50 erkek olmak üzere yüz kişi katılımcı olarak yer almıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre genel olarak yetişkinlerin sahip oldukları bağlanma biçimleri nikotin bağımlılığını ve stresle başa çıkma tutumunu yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
Experiences of adults during childhood and babyhood may have some affects on lives at some areas. Especially social environment in which the adult has grown may shape attitudes and behaviors of the adult. For example, attitudes of parents have great impact on attachment attitudes of the person. People have some attachment styles. Those attachment styles are secure attachment, ambivalentanxious attachment, avoidant attachment, dismissive attachment, fearful attachment and preoccupied attachment. Parent attitudes causing those attachment styles are authoritative attitude, democratic attitude, protective attitude, incoherent attitude and irrelevant attitude. Aim of the study is evaluating affects of attachment styles of adults on nicotine addiction and coping with stress. That topic was evaluated considering gender, education, marital status, income and smoking habits. Descriptive and relational survey method was used. 100 participants attended to the study (50 male and 50 female). At the end of the study, it is seen that attachment styles of adults predict nicotine addiction and coping with stress.