The main causes of economic underdevelopment of the Middle East
Ortadoğu'da ekonomik az gelişmişlik sebepleri
- Tez No: 486153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZDAR KİRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Orta Doğu, petrol rezervlerinin ana kaynağıdır. Bölge, en yüksek düzeyde milli gelir elde eden körfez monarşilerinden, Yemen gibi yoksul ülkelere kadar uzanan geniş bir ekonomik yapı ve gelişmişlik gösteren farklı ülkelerden oluşmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bölgenin ekonomik performansı potansiyelinin altındadır. Büyüme oranına göre, bölgenin ekonomideki performansı nispeten zayıf ve diğer göstergeler de bu bölgenin azgelişmiş bir bölge olduğunu göstermektedir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Orta Doğu ülkeleri, İsrail ve Türkiye hariç olmak üzere, ekonomik kalkınma için değerli fırsatları kaybetmişlerdir. Bu çalışma, bölgenin kalkınmakta karşılaştığı engeller ve güçlükleri ortaya koymakta ve incelemektedir. Neden bu bölge bu kadar çok fırsatını kaybetti? Bu bölgenin azgelişmiş olmasının ana nedeni nedir? Neden her iki ülke İsrail ve Türkiye'nin ekonomik açıdan iyi bir gelişmişliği var ama başka ülkelerde yok? Bölgenin ekonomisini etkileyen temel politik, ekonomik ve kültürel engeller nedir? Bölgenin için iyi kalkınma stratejisi nedir? Tez, Orta Doğu için azgelişmiş sebebi olabilecek ana faktörleri incelemektedir. Bu tezin başlıca incelemeleri kiracı devlet, özel sektörün ve kamu sektörünün zayıflığı, oryantal despotizm ve otokratik rejimden kaynaklanan siyasi istikrarsızlık ve dünya çapında dini egemenliktir.
Özet (Çeviri)
The Middle East is the main source of oil reserves. In reality, the region consists of different countries with widely divergent economic structure and development, ranging from the oil Gulf monarchies, which have highest levels of national income to the poor countries like Yemen. Since the Second World War, the region's economic performance has been below its potential. According to the growth rate, the region's economic performance was relatively weak, and other indicators show that this region is an underdeveloped region. After the Second World War, the Middle East countries, with the exception of Israel and Turkey, lost their valuable opportunities for economic development. The research reveals and examines the obstacles and difficulties that the region faces in development. Why has this region lost so many opportunities? What is the main factor of underdevelopment of this region? Why both countries Israel and Turkey have a good record in economic development but other countries not? What is the main political, economic and cultural obstacles in which affect the economics of the region? What is the good development strategy for the region? The thesis explains the main factors of underdeveloped for Middle Eastern countries. The main factors investigated in this thesis are rentier state, the weakness of private sector and large public sector, political instability from oriental despotism and autocratic regime, and domination of religious worldwide.