İnsan kaynakları departmanı bulunmayan işletmelerin personel seçim kriterleri üzerine yapılan nitel araştırma: İslahiye örneği
Qualitative research on employee selection criteria of enterprises without human resources department: the case study of Islahiye
- Tez No: 486231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada insan kaynakları depertmanı bulunmayan işletmelerde işverenlerin personel seçim kriterleri araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Gaziantep ilinin İslahiye ilçesinde insan kaynakları departmanı bulunmayan 12 işletme sahibi işverenden oluşturulmuştur. İnsan kaynakları departmanı bulunmayan bu işletmelerin farklı sektörlerde faaliyet göstermesi göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmada kriterleri belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan sorular, yüz yüze yapılan mülakatlarda kullanılmıştır. İşverenlerin personel seçim kriterlerinin net bir şekilde anlaşılması için farklı sektörler seçilmiştir. İşletmelerin personel yerleştirmede en fazla dikkat ettikleri kriterlere ilişkin yapılan araştırmada kişilerin görüşmelerine bakıldığında, büyük çoğunluğunun personel adaylarının referans ve tecrübe sahibi olmasına dikkat ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, employer selection criteria for the enterprises which do not have human resources department have been investigated. The study group of the research was formed in the province of Islahiye of Gaziantep with 12 employers with no human resources department. It is taken into account that these businesses, which do not have a human resources department, operate in different sectors. The questions prepared by the researcher to determine the criteria in the study were used in face-to-face interviews. Different sectors have been selected to clearly understand the recruitment criteria of employers. When the interviews of the researchers with regard to the criteria that the employees mostly paid attention to the staffing were taken into consideration, it was determined that the majority of the personnel candidates were careful to have reference and experience.