Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocukların ve sağlıklı çocukların annelerinin anksiyete, depresyon düzeyleri ve aile işlevselliği açısından karşılaştırılması
Comparison of mothers of children diagnosed with attention–deficit/ hyperactivity disorder with mothers of healthy children in terms of depression, anxiety and family functioning
- Tez No: 486233
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TOLGA ARICAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
DEHB tanısı almış çocukların anneleri ile sağlıklı çocuklara sahip annelerin yaşadıkları depresyon, kaygı düzeyi ve aile işlevlerinin karşılaştırmalı bir şekilde incelenmesidir. Çalışma grubu Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Polikliniği'ne başvuran, DSM-5 tanı kriterlerine göre DEHB tanısı alan, 6-16 yaşları arasında çocuğa sahip 180 anneden oluşmaktadır. Kontrol grubu ise 6-16 yaş arası normal gelişim gösteren çocuğa sahip 180 anneden oluşmaktadır. Katılımcılara Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca DEHB tanısı almış çocuğa sahip olup olmama ve psikiyatrik ilaç kullanmanın birlikte anksiyete üzerinde anlamlı bir ortak etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Aile işlevlerinde ise DEHB tanısı almış çocukların annelerinin sağlıklı çocukların annelerine kıyasla“Problem Çözme”,“İletişim”,“Roller”,“Duygusal Tepki Verebilme”,“Davranış Kontrolü”,“Gereken İlgiyi Gösterme”ve“Genel İşlevler”alanlarında artmış oranda sorun yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
To compare the depression, anxiety and family functions of mothers with children with ADHD and those with healthy children in a comparative way.The study group comprised 180 mothers with child between 6-16 years that were diagnosed with ADHD according to DSM-5 diagnostic criteria in Sanliurfa Children's Hospital-Child Psychiatry Policlinic. The control group comprised 180 children with no medical or neuropsychiatric disease between the age of 6 and 16 that were paired with the patient group in terms of age and gender. Depression and anxiety levels of mothers with ADHD children were found to be higher than the mothers of healthy children. In addition, it has been determined that having versus not having a child with ADHD and using psychiatric medication have a significant effect on anxiety. In family functioning, the mothers of children with ADHD compared to the mothers with healthy children are more likely to have problems in the areas of“Problem Solving”,“Communication”,“Roles”,“Emotional Response”,“Behavior Control”,“Demonstration of Interest”and“General Functions”(more unhealthy).