Uyarlanabilir açık ve uzaktan öğrenme sisteminin tasarımı, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Design, development and evaluation of an adaptive open and distance learning system
- Tez No: 486286
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Uyarlanabilir öğrenme sistemleri öğrenme içeriklerini ya da içeriğin sunum şekillerini öğrenenlerin özelliklerine, ihtiyaç ya da tercihlerine göre uyarlayabilen sistemlerdir. Uyarlanabilir öğrenme sistemlerinde uyarlama öğrenen modelleri çerçevesinde yapılır. Bu araştırmada açık ve uzaktan öğrenmeye yönelik bir uyarlabilir öğrenme sisteminin tasarlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi çerçevesinde gömülü desen kullanılmıştır. Veri toplama ve analiz amacıyla odak grup görüşmesi, yarı yapılandırılmış görüşme, ölçek ve analitik verilerinden faydalanılmıştır. Geliştirilen sistem kullanılarak üç dönem“Veri Madenciliğine Giriş”kitlesel çevrimiçi açık dersi verilmiştir. Öğrenenlerin uyarlanabilir öğrenme sisteminden yüksek düzeyde memnun kaldıkları, uyarlanabilir öğrenme sisteminin öğrenmelerine ve ilgilerini yüksek tutmalarına yardımcı oluğunu düşündükleri bulunmuştur. Ancak öğrenenlerin bilişsel biçimlerine ve uyarlama yapılma durumlarına göre algılanan öğrenme, algılanan memnuniyet ve ilgileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırma bulgularına ve sonuçlarına dayanarak olası araştırmalar ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Learning systems that can adapt the content or the way the content is served according to learners' needs, characteristics or preferences are called as adaptive learning systems. One of the first steps in building an adaptive learning environment is learner modelling. Then, in the second step, individualized learning experiences are designed and the means of adaptivity are identified. The main purpose of this mixed method study is to design, develop and evaluate an adaptive open and distance learning environmen. Focus group discussions, semi-structured interviews, an online questionnaire, and analytics were used to collect data and analysis. A massive open online course on data mining, entitled as“Intorduction to Data Mining”(Veri Madenciliğine Giriş) was offered in three terms. The results indicated that the learners were highly satisfied with the adaptive learning environment. They believed the adaptive learning environment helped their learning and allow to be more persistent in the course. On the other hand, there was no statistically significant difference in their perceived learning, perceived satisfaction and engagement according to their cognitive styles and adaptation status. Based on the research findings, a series of recommendations for future research and implementations were presented.