Yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanlarının sahip olduğu duygusal zekânın, örgütsel sessizlik ve duygusal emek davranışları ile etkileşimi üzerine bir çalışma: Anadolu Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi örneği
A study on the interaction of emotional intelligence, organizational silence and emotional labor behaviour of university members at higher education institutions: Anadolu University and Çanakkale Onsekiz Mart University sample
  1. Tez No: 486287
  2. Yazar: TANJU ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışanlar sahip olduğu ve organizasyonlara katkı sağlayabilecek bilgi, fikir ve düşünceleri paylaşmak yerine sessiz kalmayı tercih edebilmektedir. Sessizliğin yarattığı kayıplar ise artan bir biçimde açığa çıkmaktadır. Bu sebeple sessizlik sorunsalını çözebilecek farklı çözüm önerileri araştırmalara konu olmaktadır. Öte yandan çalışma yaşamında duygusal becerilerin ve sergilenen duyguların etkilerinin önemi de gün geçtikçe daha fazla anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Anadolu Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim elemanlarının sergilediği duygusal zekâ, duygusal emek ve sessizlik davranışlarının etkileşimini incelemektir. Özellikle organizasyonlar için büyük bir problem olan sessizlik davranışını azaltabilecek faktörler araştırılmaktadır. Bu amaçla duygusal zekâ ve duygusal emek faktörlerinin sessizlik üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma neticesinde bu değişkenler ve alt boyutları arasında farklı düzeylerde pozitif ve negatif ilişkilerin bulunduğu ortaya konulmuştur. Duygusal emek sessizliği azaltmamaktadır. Hatta duygusal emeğin alt boyutu olan yüzeysel duygusal emek, örgütsel sessizliğin alt boyutu olan kabullenici sessizliği arttırmaktadır. Duygusal zekâ sessizlik türlerinden bazılarını azaltıcı etkiye sahiptir. Duygusal zekâ, örgütsel sessizliğin alt boyutları olan kabullenici ve savunmacı sessizliği azaltmaktadır. Son olarak duygusal zekâ, örgütsel sessizliğin alt boyutu olan korumacı sessizliği arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Employees may prefer to remain silent rather than sharing information, ideas and thoughts that can contribute to the organization. The losses that silence creates are increasingly emerging. On the other hand, the importance of emotional skills and the effects of the emotions displayed in the working life is becoming increasingly understood. The purpose of this study is to examine the interaction of the emotional intelligence, emotional labor and silence behaviors exhibited by the lecturers of Anadolu University and Çanakkale Onsekiz Mart University. Particularly factors that can reduce silence behavior, which is a big problem for organizations, are being investigated. For this purpose, it was investigated whether emotional intelligence and emotional labor factors have a reducing effect on silence. As a result of the study, it was revealed that there are both pozitive and negative relations between these variables and sub-dimensions of these variables at different levels. Emotional labor does not reduce silence. In fact, the superficial emotional labor, which is a subdimension of emotional labor, promotes the accepting silence, which is a subdimension of organizational silence. Emotional intelligence has the effect of reducing some of the types of silence. Emotional intelligence reduces the accepting and defensive silence that are subdimensions of organizational silence. Finally, emotional intelligence increases the protective silence, which is a subdimension of organizational silence.