Epidermal büyüme faktörü reseptörünün (EGFR) ağız boşluğunda görülen epidermoid karsinom ve odontojen kist epitelinde immunohistokimyasal yöntemle araştırılması
An Immunohistochemical investigation of EGFR in epidermoid carcinoma of oral cavity and odontogenic cyst epithelium
- Tez No: 48629
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
42 ÖZET Bu çalışmada, Î.Ü.Dişhekimliği Fakültesi, Ağız, Diş, Çene Hasta lıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvuran ve yapılan klinik, radyolojik ve patolojik incelemeleri sonucu epidermoid karsinom, keratokist, folikü- ler kist ve radiküler kist tanısı konulan toplam 40 olgu immunohistokimya- sal yöntem ile çalışılarak Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü (EGFR) varlığı açısından incelendi. Elde edilen materyallerin histopatolojik tanısı ve immunohisto- kimyasal yöntemle değerlendirilmeleri İ.Ü.Onkoloji Enstitüsü Tümör Pato lojisi ve Onkolojik Sitoloji Bilim dalı'nda yapıldı. 5 mikron kalınlığında hazırlanan kesitler immunohistokimyasal yöntemlerden Biotin-Streptavidin Amplified (B-SA) yöntemi ile EGFR var lığı açısından değerlendirildi. Epidermoid karsinom ve keratokist olgularının % 90'ında, folikü- ler kist olgularının % 60'ında ve radiküler kist olgularının ise % 50'sinde EGFR varlığı gözlendi. Bu sonuçlara dayanarak EGFR'nün epitel malignitesini belirleyi ci özelliğe sahip olabileceği görüşüne vardık.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In this research, the patients who were applied to Dental Faculty of Istanbul University, Department of Oral Surgery were evaluated and 40 cases who were diagnosed as epidermoid carcinoma, keratocyst, follicular and radicular cysts following the clinical, radiological and pathological examination were histochemically investigated according to the presence of Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR). The histopathological diagnosis and immunohistochemical examination of the epidermoid carcinomas and cysts enuclated has been carried out at The University of Istanbul, The Institute of Oncology Department of Tumour Pathology and Oncologic Cytology. The sections of 5 micron thickness were subjected to the EGFR by the method of Biotin-Streptavidin Amplified (B-SA). The EGFR presence was observed in epidermoid carcinoma and keratocysts (% 90), follicular (% 60), radicular (% 50) cysts, respectively. Based on the above results, we would like to emphasize that EGFR has a caracteristic of epithelial malignancy.