Türkiye'de mesleksel kanser epidemiyolojisi
Occupational cancer epidemiology in Turkey
- Tez No: 48628
- Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
108 ^^^^^^^^.ÖZET ^^^^^^^^^ Mesleksel olarak risk altında ve karsinojenik faktörlere maruz kalmış gruplar üzerindeki epidemiyolojik çalışmalar, iş çevresin den kaynaklanan kanser hastalıklarının ortaya çıkarılmasına olanak sağlar. Mesleksel kanser epidemiyolojisinin hareket noktası; kanseri önleyebilmek üzere belirli mesleksel maruziyetlerle, kanserin oluşumu arasında var olabilecek ilişkilere ışık tutmaktır. Bu çalışmada öncelikle ülkemizde konuya ilişkin resmi olarak yayınlanmış mevcut kayıtlar (D.İ.E., S.S.K., S.S.Y.B. ) incelenmiş ve bunların mesleksel maruziyeti değerlendirmelerindeki yeterlilikleri, eksiklikleri örneklerle uygulamalı olarak gösterilmiştir. S.S.K.
Özet (Çeviri)
110 SUHMARY The epidemiological studies on the groups who are under occupa tional risk and exposed to carcinogenic factors, makes it possible to reveal the cancer diseases originating from the work surrounding. The motive point of the occupational cancer epidemiology is to clarify any possible connections between occupational exposure and the formation of cancer to be able to prevent cancer. In this study, primarily the available official records (D.İ.E., S.S.K., S.S.Y.B.) pertaining to the matter have been investigated and the adequacy and the deficiency of these records in assessing occupa tional exposure has been demonstrated in practice with samples.