Köyden kente göçün kadının psikososyal adaptasyonu üzerine etkileri
From villages to cities and to investigate the factors psychosocial adaption of the migration women
  1. Tez No: 48634
  2. Yazar: SEVİM İBRİTÇİ (ŞEREMET)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
7. ÖZET Bu çalışma, köyden kente göçün kadının psikososyal adaptasyonu üzerine etkisini belirlemek; köyden kente göç etmiş kadınların psikososyal adaptasyonlarına etki eden etmenleri tanılamak; göçmen kadınlar ile halen köylerinde yerleşik olarak yaşayan kadınlar arasındaki psikososyal adaptasyon farklılıklarını belirlemek amacıyla kesitsel (deney kontrol gruplu) olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırma iki aşamalı olarak planlanmış olup ilk aşama İstanbul ilinde Halkalı, Okmeydanı, Avcılar, Küçükköy, Mahmutbey, Küçükarmutlu, Sultanbeyli ve Zeytinburnu gecekondu bölgelerine ülkemizin değişik illerinin köylerinden göç eden göçmen kadınlar üzerinde; ikinci aşama ise Tokat ilinin Akarçay ve Ceğet, Sinop ilinin Yenikonak, Babaçay, Gölköy ve Otmanlı köylerinde yerleşik olarak yaşayan kadınlar üzerinde gerçekleştirilmiştir Araştırmanın evreni ve örneklem grubuna yaş, eğitim, kronik hastalık- travma, gebelik ve göç süresi ile ilgili seçilmiş kriterlere uygun özellikteki denekler alınmıştır. Kadınlara ait veriler, köyden kente göç eden kadınların sosyodemografik özelliklerine ilişkin görüşme formu, köyde yaşayan kadınların sosyodemografik özelliklerine ilişkin görüşme formu ve Hacettepe Kişilik 121Envanteri ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, tek yönlü varyans analizi ve t testinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak; köyden kente göç etmiş kadınların özellikle 1-5 yıl içersinde psikososyal adaptasyon güçlüğü yaşamalarına karşın eğitim düzeyi yüksek olan, sağlık güvencesi bulunan, yeterli gelire sahip olan, eşinin eğitim düzeyi yüksek olan, eşiyle olumlu yönde ilişkileri bulunan, göç süresi 6-10 yıl olan, öğrenim olanaklarının yetersizliği nedeniyle göç eden, göç ettiği bölgede (İstanbul) sorunla karşılaşmayan, yakm çevresinde sorunlarını paylaşabileceği arkadaşı bulunan, yakın komşusu İstanbullu olan, sosyal etkinliklere katılan, geleneklerini çoğunlukla sürdüren, hergün gazete okuyan göçmen kadınların psikososyal adaptasyon düzeyinin yüksek olduğu bulunmuş; göçmen kadınlar ile yaşamlarını köylerinde sürdüren kadınlar arasında psikososyal adaptasyon düzeyi yönünden olumlu yönde belirgin bir fark bulunamamıştır. 122
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of this study is to find out the psychosocial adaptation problems of the migrant women who migrated from small villages to big cities and to investigate the factors of psychosocial adaptation of the migrant women, to define the psychosocial differences between the migrant women and the women who are living in villages. This study consists of two steps. In the first step, we focused on the migrant women who migrated from different parts of Turkey to Halkalı, Okmeydanı, Avcılar, Küçükköy, Mafamutbey, Küçükarmutlu, Sultanbeyli and Zeytinburnu which are shanty towns of İstanbulin the second one we focused on the women who are living in Akar çay and Ceğet villages that are Tokat's villages, and Yenikonak, Babaçay, Gölköy and Otmanh that are from Sinop area villages. The women of the study, group were chosen according to variables such as age, education, cronical illness-trauma, pregnancy and migration time. Data have been collected through the use of a personal information form of a sociodemographic information form, and of a Hacettepe Personality Inventory form developed by Ibrahim Ethem Özgüven. Data have been analyzed with frequency tables, one way analysis of variance, and t test statistical methods.In conclusion, our finding can be summarized as follows migrant women have some psychosocial adaptation problems specially in 1-5 years,however they have a high level of psychosocial adaptation, when she has high education herself and her husband, health insurance, good relationship with her husband, social life, the neighbour who is from Istanbul, traditional life, the sufficient of the monthly income, read newspapers daily, migrated for education reasons, does not have any problems with previous place, migration time is up to 6-10. But when the following conditions are present migrant women have less adaptation problems:If those women have good relations with their husbands, sufficient monthly income, a health insuarance, a good social and traditional life, a friend sharing her problems in the big city ; if they read daily newspaper, if they migrated for educational reasons ; if they were confronted with no problems in Istanbul, if there migration time is between 6 -10 years. In addition the higher their educational level is the less problems those migrant wowen have.