Emeklilerin zamanlarını değerlendirme durumlarının incelenmesi
Retirement and leisure time
- Tez No: 48635
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışma ilgi ve aktivitelerin önceden planlanmasıyla daha sağlıklı ve üretken bir emeklilik dönemi geçirileceği düşüncesinden yola çıkarak emekli olmuş bireylerin fiziksel, sosyal ve ruhsal sağlıkları açısından zamanlarını nasıl değerlendirdiklerini belirlemek ve emeklilerin bugünkü durumuna ilişkin bir görüntü sunmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmada İstanbul ilinin sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklar gösteren bölgelerinden seçilen emekliliğin 0-5. yılında, 6-10 ve 10 yıl üzerindeki 200 emekli yer almıştır. Çalışmada literatür bilgisi dahilinde hazırlanan çok sorulu anket formuyla; emeklilerin uyumlu bir emeklilik dönemi geçirmelerini etkileyecek bazı faktörler, uyku, hijyen, beslenme, fiziksel, entellektüel ve ruhsal aktivitelere ayırdıkları zamanın sıklık dağılımı ile bu aktiviteleri etkileyebileceği düşünülen yaş, cins, eğitim düzeyi, gelir durumu, emeklilik öncesi mesleği, emeklilik süresi, çalışan emeklilerin çalışma saatleri ve sübjektif sağlık gibi durumlarla karşılaştırılması yüzdelik ve x2 (%,X2) testi kullanılarak incelenmiştir. Ülkemizde emeklilik yaşının düşük olması ve ekonomik sorunlarla emeklilerin büyük çoğunluğunun emeklilik sonrası tam gün çalışmaya devam etmeleri ve sedanter toplum olma özelliğimiz nedeniyle emeklilerin büyük oranda çeşitli ve fiziksel, entellektüel ve sosyal aktite yetersizlikleri veya yoksunluğu içinde oldukları; emekliliğe olumlu bir bakış olmasına rağmen emekliliği olumlu duygularla yaşamadıkları ve dolayısıyla ülkemizde emeklilerin zedelenebilir, riskli bir popülasyon özelliği taşıdığını bu çalışma bulguları göstermiştir. 71Aynı zamanda çalışmamızda yaşla sosyal ve entellektüel aktiviteler arasında ilişki bulunamaması süreklilik kuramına atfen çeşitli aktivite ve alışkanlıkların yetişkin olma süreci veya yetişkinlikte geliştirilip ilerleyen yaşlarda sürdürüldüğü düşüncesini destekler niteliktedir. Sonuçlar genelleştirilemesede ülkemizdeki emeklilerin mevcut durumu üzerine bazı bilgiler sağladığını düşünebiliriz. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been started with the notion of a well planned retirement according to interest ana activities Before recrement is true most «r>portant factor o£ a uapp> healthV and productive retirement. There are we wanted to discovery what people do and how they act physically, socially and physhologically during this important period. 200 people, who had been retired for 0-5 years, 6-10 years and more that 10 years, have participated to our study. These people are especially selected amoung different social and economic backgrounds and from different areas of İstanbul. They filled up a questionnaire of life after retirement. The questions included every factor that can affect retirement period. Such as sleeeping and eating habits, physical, intellectual, social and phychological activities and the frequency of these activities; age, sex, education, occupation before retirement, income, retirement period, if they work after retirement and working hours, general health condition etc. etc. All these questions have been surveyed by x2 test and percentage reesults are found. Survey results showed that in our country since the retirement age is relatively young and because of economical problems most of retired people continue to work as full time workers. Their physical, intellectual and social activities are either scarce or non-exist. Consequently, although people feel positively about retirement they do not live the period comfortably. Therfore it will not be wrong to indicate the fact that there is a riskly and fragile population of retired people in our country. Survey also showed that there is no relation between age and social and intellectual activities. This fact supports theory of continual which defends that habits, are acquired durings childhood or adolance and developed durings later age. Results of this study give us some information about conditions of the retired people in our country. However, these results are not to be generelized. 73