Örgüt iklimi ile örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişkide psikolojik sözleşmenin aracılık etkisi: Adıyaman Üniversitesi örneği
The influence of psychological contract to relation between organizational climate and organizational citizenship: the case of Adiyaman University
- Tez No: 486348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARITÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Örgütsel vatandaşlık davranışı çalışanların örgütle ilgili algılarını ve bu algılar sonucu geliştirdikleri tutum ve davranışları kapsamaktadır. Örgüt iklimi ise örgüt-çalışan ilişkisi ile çalışan-çalışan ilişkilerinin örgütsel boyutta etki ve tepkilerinin bir sonucu ve etkileyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. Psikolojik sözleşme, çalışan ile örgüt arasında kurulan, gayri resmi beklenti ve yükümlülükleri ifade etmektedir. Örgüt iklimi ile örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişki literatürde çokça incelenen bir alandır ancak örgüt iklimi ile örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişkide psikolojik sözleşmenin de etkisinin olduğu hipotezi ile gerçekleştirilen bu çalışmada, aracılık etkisi irdelenmektedir. Araştırmada çalışanların psikolojik sözleşme algı düzeylerini, örgüt iklimi algılarını ve örgütsel vatandaşlık davranışlarındaki tutumlarını ölçen anket formu kullanılmıştır. Güvenilirlikleri test edilmiş 320 anket formu SPSS 24.0 programı ile Faktör, Frekans, F Testi, T Testi, Korelasyon, Regresyon ve Güvenilirlik analizlerine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda aracılık etkisi irdelemesi beklenildiği gibi olumlu sonuçlanmıştır. Örgüt iklimi ile örgütsel vatandaşlığın ilişkisinde psikolojik sözleşmenin aracılık etkisinin incelenmesinin yanı sıra bu üç faktörün çeşitli demografik değişkenlerle de ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational citizenship behavior includes employees' perceptions of their militant counterparts and their perceptions of the consequences. Organizational climate, emerges as a consequence and influence of organizational-employee relations and employee-employee relations at the organizational dimension. Psychological contract refers to unofficial expectations and obligations established between the employee and the organization. The relationship between organizational climate and organizational citizenship is examined in the literature, but the mediation effect is examined in the hypothesis that the relationship between organizational climate and organizational citizenship is also influenced by psychological contracting. A questionnaire was used to measure the psychological contract perception level, organizational climate perceptions and attitudes towards organizational citizenship behaviors. 320 questionnaires with reliability tests were subjected to SPSS 24.0 program for Factor, Frequency, F Test, T Test, Correlation, Regression and Reliability analyzes. As a result of the study, mediation effect analysis was positively effected as expected. The relationship between organizational climate and organizational citizenship, as well as the mediation effect of psychological contracting, is examined in relation to the three demographic variables.