Yabancılaşma olgusunun örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi üzerine bir araştırma: Adıyaman Üniversitesi örneği
Organizational reliability and organizational citizenship behavior: Adıyaman University sample
  1. Tez No: 486349
  2. Yazar: SÜMEYRA AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amaçlı, 2016-2017 eğitim öğretim yılı içerisinde Adıyaman Üniversitesi bünyesinde çalışan akademik ve idari personelin yabancılaşma düzeylerinin, örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisinin tespit edilerek yönetimin etkinlik ve verimliliğinin artırılmasına katkıda bulunmaktır. Araştırma aynı zamanda çalışanların demografik özelliklerine göre söz konusu değişkenler arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığını belirlemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek üzere tasarlanan araştırma Adıyaman Üniversitesi'nde çalışan 332 personel üzerinde uygulanmıştır. Söz konusu personelin yabancılaşma, örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışı düzeylerini belirlemek üzere survey yöntemi ve anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anketlerden elde edilen verilere“SPSS for Windows 24.0”istatistik paket programı kullanılarak One way Anova (Tek Yönlü Varyans), Korelasyon, Regresyon, Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Bağımsız Örneklem T Testi, Faktör, Frekans ve Güvenilirlik gibi çeşitli analizler uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, yabancılaşmanın örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu ve benzer şekilde yabancılaşmanın örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışı ile anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkisinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca demografik özelliklerin söz konusu değişkenler ile farklı etkilerinin olduğu, yabancılaşmanın örgütsel güvene göre örgütsel vatandaşlık üzerinde etkisinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
September 2017 Advisor: Asst. Assoc. Dr. Mehmet SARITÜRK The aim of this study is to determine the effects of the alienation levels of academic and administrative staff working in Adıyaman University on the organizational trust and organizational citizenship behaviors in the 2016-2017 academic year and to contribute to the efficiency and efficiency of management. The research also aims to determine whether there are significant differences between the variables in question according to the demographic characteristics of the employees. The research designed to realize the aims of working in this context has been applied to 332 staff working at Adıyaman University. Survey method and questionnaire technique were used to determine the levels of alienation, organizational trust and organizational citizenship behavior. Using the“SPSS for Windows 24.0”statistical package program, one-way ANOVA, Correlation, Regression, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, Independent Sample T Test, Factor, Frequency and Reliability Analyzes were applied. As a result of the study, it was determined that alienation has a significant effect on organizational trust and organizational citizenship behavior, and alienation has a positive and positive relationship with organizational trust and organizational citizenship behavior. It was also found that demographics had different effects with the mentioned variables and that alienation had more effect on organizational citizenship than organizational trust.