Stanislavski metot oyunculuğu üzerinden Yeşilçam filmleri ve günümüz dizilerinin seçili örneklerle karşılaştırılması
Stanislavski method acting through Yesilcam films and comparison with selected examples of today's array
  1. Tez No: 486362
  2. Yazar: BURCU YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Politikaları ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Yeşilçam Sineması filmlerinden günümüz dizi filmlerine kadar olan dönemlerin toplumsal yapılarını, değişim ve gelişim süreçlerini, film ve dizi anlayışlarını analiz etmiştir. Geçmişten günümüze kadar olan film ve dizi yapılarını Konstantin Stanislavski'nin anlayışına göre, oyunculukları, Stanislavski metot oyunculuğuna uygun bir şekilde incelemiştir. Çalışmada roman uyarlaması olan film ve diziler:“Selvi Boylum Al Yazmalım”ve“Al Yazmalım”,“Çalıkuşu”,“Dila Hanım”,“Vukuat Var”ve Hanımın Çiftliği“, ”Sinekli Bakkal" olmak üzere beş tane uyarlama senaryo seçilmiş ve ayrıca Yeşilçam döneminde aynı oyuncunun -Türkan Şoray- oynadığı filmler tercih edilmiştir. Seçilen bu film ve dizileri Konstantin Stanislavski yöntemi doğrultusunda, birbirleriyle karşılaştıran çalışma, ilk olarak romana uygunluk, film ve dizilerdeki benzerlik ile farklılıklar, sonra film, dizi anlayışları ardından film ve dizilerdeki oyunculukları, Stanislavski metot oyunculuk ve yöntemlerine uygun olarak ele almıştır. Film ve dizi karşılaştırmaları tablolar ile gösterilmiştir. Çalışmada dizilerin, nostaljiye dönerek taklitçilik yapmaması, günümüz film ve dizilerinin yeni arayışlar içinde olması gerektiği, yapay oyunculukların yerini metot oyunculuğun alması, Stanislavski anlayışından yola çıkılarak doğallık ve inandırıcılığa uygun olan yapımların, dizi sektörüne kazandırılmasına dair bir tartışma yaratmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the social structures of the era of yeşilçam cinema films movies series today's processes of change and development, their understanding of movies and series analyzed. According to the understanding of Constantine Stanislavski structures from past to present movies and series, the acting, Stanislavski method acting to be examined in an appropriate manner. The study, which is an adaptation of the novel of the movie and the series:“Selvi Boylum Al Yazmalım”and“Al Yazmalım”,“Calıkusu”,“Dila Hanım”,“Vukuat Var”and Hanımın Ciftliği“, ”Sinekli Bakkal"five flies scenario in the time period chosen and also the adaptation to the grocery store with the same player -Türkan Soray - played film is preferred. When selected, this according to the method of Konstantin Stanislavski movies and TV shows, comparing with each other, published the first novel fitness, film, sequence, similarities and differences, then film, then the insights in films and TV acting, method acting and Stanislavski in accordance with the methods has been obtained. Comparisons are illustrated with movies and series tables. Turning to the study series the nostalgia of mimicry, not a new search, it should be in today's movies and series, artificial his method of acting, acting based on the Stanislavski approach to realism and believability of suitable construction, is intended to create a discussion on the integration of the array.