Türkiye Avrupa Birliği ticari ilişkilerinin gelişimi ve gelecek için beklentiler
Development of Turkey European Union commercial relations and expectations for the future
  1. Tez No: 486373
  2. Yazar: NAZLI İÇAĞASI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gümrük Birliği, Türkiye ile AB arasında, 1 Ocak 1996 tarihinde imzalanan anlaşmayla yürürlüğe girmiştir. Gümrük Birliğinin Türkiye ekonomisinde, esasen de Türkiye'nin dış ticaretinde meydana getirdiği etkilerin ve varsa değişimlerin ortaya çıkarılması Türkiye açısından önem taşımaktadır. Gümrük Birliğinin yürürlüğe girmesiyle meydana gelen, ticaret yaratıcı ve saptırıcı etkilerin olması beklenen bir durumdur. Bu etkilerin incelenmesinin dışında öncelikle dış ticaretle ilgili genel kavramlar üzerinde durulmuştur. Daha sonra 1980 sonrası ihracata dönük sanayileşme politikasıyla birlikte dış ticarette meydana gelen değişimin başlangıç tarihi baz alınarak; 1995 yılına kadar olan Türkiye dış ticareti ve 1 Ocak 1996 tarihiyle Gümrük Birliğine geçiş nedeniyle dış ticaretteki gelişmeler gözlemlenmiş olup ortak tarım politikası incelenmiştir. 1980-1995 yılları arası dış ticaret verileri, 1996-2000 yılları arası ve bir bütün olarak 1980-2000 yılları arası dış ticaret verilerinden yararlanılarak Gümrük Birliği sonrası Türkiye dış ticaretine ait analiz yapılarak, Türkiye dış ticaretinde bir değişim araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has entered the Custom Union with EU on January 1, 1996. It's important for Turkey to put changes and effects of the Custom Union on Turkish economy especially on its foreign trade. It is very normal to see that Custom Union has both trade creating and trade diverting effects. Before we analyze these effects, first we introduced general consepts in foreing trade. Then, we examined the changes occupied in industrialization policies between 1980 and 1995. After this date, Custom Union has been settled between Turkey and EU on January 1, 1996 and we analyzed the changes after the Union.