Türkiye-Makedonya ticari ilişkileri (1993-2016)
Turkey-Macedonia commercial relations (1993-2016)
  1. Tez No: 567516
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERGÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Coğrafyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Makedonya, Türkiye'nin Balkanlarda en fazla önem verdiği ülkelerden biridir. Bu önemin temelinde Osmanlı İmparatorluğu döneminden gelen tarihi bağlar, ülkede büyük bir azınlığı oluşturan Türk nüfusun varlığı ve Makedonya'nın Türkiye'nin batıya açılan yolu üzerinde olması gibi faktörler yatmaktadır. Bu araştırma, Türkiye ile Makedonya arasındaki 23 yıllık ticari ilişkiyi konu almıştır. Çalışmada iki ülke ekonomisinin 1993'ten bu yana geçirdiği safhalar elde edilen veriler ışığında değerlendirilmiştir. Her iki ülkenin ekonomik gelişimi, karşılıklı ticaretin başladığı dönem, iki ülke arasındaki ticari ilişkinin yönü ve boyutu çalışmanın ana kısmını oluşturmuştur. Daha sonra Türkiye ve Makedonya arasında yapılan ticaret ürün bazında ele alınarak, bu ticari ilişkide ağırlıkta olan, ticari ilişkiyi şekillendiren ürünlerin incelemesi yapılmıştır. Makedonya 1991 yılında elde ettiği bağımsızlığıyla birlikte serbest piyasa ekonomisine geçmiş, ihracat ağırlıklı bir ekonomi modeli benimsemiştir. Ülke eğitimli ve ucuz işgücü, yabancı yatırımlara açıklığı ve çevresindeki bölgenin potansiyeli ile oldukça dikkat çekmektedir. Avrupa Birliği'nin Batı Balkanlara açılma politikasında ilk sıradaki ülke olması, EFTA/CEFTA ve Türkiye ile serbest ticari anlaşmalarının bulunması Makedonya'ya gelecek dönemlerde önemli bir pazara hitap etme imkânı vermiştir. Üç bölüm halinde hazırlanan bu çalışmanın ilk bölümünde; Makedonya'nın fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafyasıyla ilgili bilgiler verilmiş, ikinci bölümünde Türkiye ve Makedonya'nın ticari ilişkilerinin tarihsel gelişimi ve iki ülke arasında imzalanan ticaret anlaşmaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümünde ise madde gruplarına göre Türkiye ve Makedonya'nın ticari ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Macedonia is one of the most important countries in the Balkans for Turkey. The reason for that is the historical connections which date back to Ottoman period, the Turkish population which is a great minority, in the country and the geographical position of the country that is on Turkey's road to the west. This study is about the commercial affairs between Turkey and Macedonia for 23 years. In the study the stages between the two countries since 1993 have been evaluated in the light of the data obtained. The economical development of both countries, the time when the commercial affairs had started, the direction and size of the trade affairs of the two countries have been the main part of the study. Then the trade between Turkey and Macedonia has been dealt with on item basis, which are dominant and formalize the affairs. Together with its independence Macedonia has moved to a free market economy and adopted on export-oriented economy model. With its cheap but qualified labour, being available for the foreign investment and the potential of the environment, the country attracts a lot attraction. Being the first country for the European Union's policy of opening to Western Balcans, having free trade agreement with EFTA/CEFTA and Turkey have given Macedonia a chance to address on important market. This study has 3 parts. The first part is about the physical, human and economical geography of Macedonia. Second part is about the history of Turkey-Macedonia trade affairs and agreements between the two countries. Third part is about Turkey-Macedonia trade affairs according to the item groups.