Tedarik zinciri yönetimi modellerinin işletmelere uygulanabilirliği
Applicability of supply chain management models in organizations
  1. Tez No: 486378
  2. Yazar: SİBEL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizde tedarik zinciri yönetimi kavramı bilinmesine rağmen uygulanabilirlik açısından istenilen seviyenin altındadır. Bir çok şirkette bulunan tedarik zinciri departmanları bir modele bağlı olmaksızın, geçmişten beri süre gelen bölümleri bir araya getirerek kurulmuştur. Buna karşılık dünya çapında faaliyette bulunan, bağımsız kuruluşlar tarafından geliştirilen tedarik zinciri yönetimi modelleri bulunmaktadır. Şirketler bu modelleri uygulayarak sektörlerine uygun modelleri her yıl geri beslemelerle daha da geliştirmektedir. Bu araştırmada yer alan tüm bilgiler ilgili bağımsız kuruluşların yayınladığı bildiriler ve revizyonlarına dayanmaktadır. Araştırma içerisinde kuruluşlar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Bu çalışmada“Supply Chain Operation Reference”,“Global Supply Chain Forum”,“American Productivity & Quality Center”ve“Best Pratices”Modelleri ile ilgili bilgiler bulunuyor. Bu modelleri kapsamları, metrikleri, süreçlere katkıları çerçevesinde inceledik ve vaka çalışmalarına yer verdik. Bu çalışmanın amacı şirketlerinde yeni bir tedarik zinciri ağı kurmak isteyen uzmanlara stratejik konuları içeren ve optimum düzeyde karlılık ve verimlilik getirebilen sistemler kurmalarında yardımcı olmaktır. Hangi modelin seçileceği kararı işletme büyüklüğüne göre verilebilir. Fakat en önemli kriter işletmenin içinde bulunduğu sektördür. Günümüzde, ülkemiz içerisinde faaliyette bulunan yerli ve yabancı şirketler uluslarası ticarete önem vermekte ve gelişmesi için yatırım yapmaktadırlar. Bu kapsamda tedarik zincirlerinin operasyonlarının uyuşması için modellerin tanınması ve uygulama aşamasına geçirilmesi gerekmektedir. Bir model benimseyen firmalarda tüm süreçler bir çerçeve içerisinde sistematik bir şekilde işleyebilecektir.
Özet (Çeviri)
Although, Supply Chain Management is a familiar concept in our country; it is below the desired level of applicability. Supply Chain units in companies have been established without being linked to a model, by the combining of ongoing departments. On the other hand, supply chain models developed by independent corporations operate world-wide. Companies implement models suitable for their businesses and improve them with feedbacks every year. All data provided in research is based on publications such as manifests and revisions of related independent corporations. Organisational information is also given in study.“Supply Chain Operation Reference”,“Global Supply Chain Forum”,“American Productivity & Quality Center”and“Best Pratices”models are focused on. Models are examined in terms of their scope, metrics and contribution to business processes and case studies are included. Aim of this study is to aid experts in installing new supply chain network for their company to establish systems involving strategical issues beneficial in optimal level. The model decision should be made according to the size of organization. Key criterion is the industry type organization operates within. Today, either domestic or foreign firms in our country put emphasis and invest in the development of international trade. Within this context, in order that the operations of supply chains are compatible with each other, models must be utilised at application level. When an organisation adopted a model, all processes would work systematically within one framework.