Mental retarde hastalara bakımda hemşirelerin yaşadıkları zorluklar ve bunların giderilmesinde eğitimin etkisi
- Tez No: 48638
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı“mental retarde hastalara bakımda hemşirelerin yaşadıkları zorlukları belirlemek ve bunların giderilmesinde eğitimin etkisini”saptamaktır. Araştırma Sağlık Bakanlığı 'na bağlı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 24-A servisinde deneyimsel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya bu serviste çalışan 9 hemşire ve inkontinansı olan 22 hasta alınmıştır. Elde edilen sonuçlan yüzdeleme ve Wilcoxan testlerinden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak mental retarde hastalarla çalışan hemşirelerin bakım verirken zorluklar yaşadıkları ve onlara verilen eğitimin bakımı olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to define the difficulties on nursing the patients who are mental retarded and the effect of education in solving those problems. This experimental study was done at 24-A servis of“Sağlık Bakanlığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi”. 9 nurses an 22 incontinent patients were included to this study. The results were evaluated by percentage and Wilcoxan tests. As a result; while nursing mental retarded patients nurses live many difficulties and also it is determined that the education given to nurses has a positive effect on nursing. 63