Farklı coğrafik bölgelerde çalışan hemşirelerin mesleki sorunlarının ve bunların davranışlarına olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the occupational problems of the nurses at different geographical regions and their affects to their behaviors
  1. Tez No: 48637
  2. Yazar: NESLİHAN KESER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
83 ÖZET Bu çalışma farklı coğrafik bölgelerde çalışan hemşirelerin yaşa dıkları sorunları ortaya çıkarmak ve bu sorunların davranışları üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma 80'i Doğu Anadolu Bölgesinde, 80'i de Marmara Böl gesinde görev yapan çeşitli sorumluluk düzeyinde toplam 160 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini ve mesleki sorunları nı saptamak için araştırmacı tarafından geliştirilen anket formları, davra nış durumlarını saptamak amacıyla Rathus Atılganlık Envanteri (RAE) kul lanılmıştır. Bulgular yüzdeleme ve ki-kare testleri ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak mesleki sorunların Doğu Anadolu Bölgesinde daha yoğun yaşandığı ve sorunların davranış durumunu olumsuz etkileyebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY This study was planned to uncover the problems with which the nurses working in different geographical regions face and to investigate the effects of these problems on their attitudes. A total of 160 nurses were enrolled in this study, 80 of whom were working in Eastern Anatolian Region and 80 in Marmara Region. In order to determine the sociodemgoraphic characteristics of the nurses and their occupational problems, a questionnaire form developed by the investigator was used, and to determine their attitudes Rathus Audacity Inventory (RAE) was used. The findings were evaluated by percentage and chi-square tests. As a result, it was found that occupational problems were more serious in Eastern Anatolia Region and that these problems could affect their attitudes negatively.