Zorunlu göç yaşamış 12-18 yaş çocuklarında göç yaşamamış çocuklara göre sosyal anksiyete açısından değerlendirilmesi
Compulsory emergency living evaluation of social anxiety according to children of 12-18 age children without migration
  1. Tez No: 486381
  2. Yazar: HAKAN YAĞCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN VARLIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma,“Zorunlu göç yaşamış ve yaşamamış 12-18 yaş çocuklarının sosyal anksiyetelerini değerlendirmek”amacıyla yapılmıştır. Genellenmek istenen evrenin içerisinden planlanmış rastlantısallık ile 180 çalışma grubu oluşturularak uygulama yapılmıştır. Örneklemi oluşturan İstanbul ilçelerindeki ailelere GÖÇDER vb. dernekler aracılığı ile ulaşarak veriler toplanmıştır. Çalışmanın evreni, İstanbul'a zorunlu göç yaşamış 12-18 yaş grubu çocuklardır. Çalışma grubu ise Beyoğlu, Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Eminönü, Kadıköy ilçelerindeki zorunlu göç yaşamış 12-18 yaş çocuklardır. Çalışma grubundaki bireylerin hepsine 'Sosyo-Demografik Bilgi Formu' ile 'Sosyal Anksiyete Ölçeği' uygulanmıştır. Araştırmanın genellenmek istenen evreni İstanbul'dur. Araştırma için Mayıs-2017-Haziran 2017 tarihleri arasında veri toplanmıştır. Çalışmanın özellikleri %95 güven aralığı ve %5 hata payına göre 180 zorunlu göç yaşamış ve göç yaşamamış bireye uygulanmıştır. Veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Zorunlu göç yaşamış bireylerin sosyal anksiyete düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırma, zorunlu göç yaşamış 12-18 yaş çocukların sosyal anksiyete seviyesini ölçmüştür. Araştırma verileri ortaya koymaktadır ki sosyal anksiyete seviyeleri, zorunlu göç yaşamış ve göç yaşamamış bireylerin, ölçeğin eşik değerinden anlamlı şekilde farklı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to“evaluate the social anxiety of 12-18 year old children who have experienced and haven't experienced forced migration.”In the universe to be generalized, 180 study groups were created with planned randomness. Families in the districts of Istanbul that make up the sample, by means of associations. The universe of work is children aged 12-18 who have experienced forced migration to Istanbul. The study group is children 12-18 years old who have experienced forced migration in the districts of Beyoğlu, Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Eminönü and Kadıköy. The 'Socio-Demographic Information Form' and 'Social Anxiety Scale' were applied to all individuals in the study group. Istanbul is the universe to be generalized. Data were collected for the study between May-2017-June 2017. The characteristics of the study were applied to an individual who had experienced a compulsory migration of 180% according to the 95% confidence interval and the 5% error rate, and immigrated. The data were analyzed using the SPSS 20 packet program. Social anxiety levels of individuals who have experienced forced migration have been evaluated. The research measured the social anxiety level of children aged 12-18 who had experienced forced migration. Research reveals that individuals with social anxiety levels, forced migration, and immigration did differ significantly from the threshold value of the scale.