Babalık işlevinin oidipalden latansa geçiş sürecinde erkek çocukların ruhsal gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of father's role on male child's psychological development from the beginning of the oedipal through the latency period.
  1. Tez No: 486382
  2. Yazar: SİBEL PİLOSOF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma sırasında babalık işlevinin ödipalden latansa geçiş döneminde erkek çocukların ruhsal gelişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Baba ve erkek çocuk ilişkisinin, çocuğun ruhsallığındaki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Maddi olarak çocuklarına destek verebilen ama özellikle duygusal olarak yakınlık kuramayan babalar seçilmiş ve çocuklarıyla ne tür zorluklar yaşadığı araştırılmıştır. Bu araştırmada ön görüşme formu, yarı yapılandırılmış aile görüşmeleri, objektif testler (insan-aile-ağaç çiz) testleri, oyun seansları, psikiyatrik görüşmeler, öğretmen görüşmeleri bulguları desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Psikanalitik literatüre göre babalık işlevinin öneminin Öidipal ve latans döneminde arttığı düşünüldüğü için bu çalışma 6-7 yaş arasında iki çocukla boylamsal bir araştırma olarak vaka analizi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma süresi boyunca nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmış, elde edilen bulgular içerik analizi ve söylem analizi teknikleriyle değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, babalık işlevinin ödipaldan latans sürecine geçen erkek çocuklar üzerindeki etkilerini psikanalitik çerçevede daha iyi anlamak ve değerlendirmek esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the effect of the father's role on male child's psychological development from the beginning of the Oedipal through the latency period. This study gives importance to father child relationship and its effects on psychological development of the child. The fathers who can't support their children emotionally are selected and investigated according to what kind of difficulties they are experiencing with their children. Semi structured family conversations, play sessions, drawing test sessions and its interpretations, teacher conversations, psychiatric evaluations are used to support the findings. According to psychoanalytic literature the importance of father's role is getting more significant from oedipal through latency period. Therefore this study was carried out in the form of a longitudinal case study with 6-7 aged male children. Qualitative research methods were utilized throughout the study period, the findings obtained was evaluated by content analysis and discourse analysis. Based on the results obtained from this research, from the oedipal through latency period, the impact of paternity function on the children to be better understood and evaluated in the psychoanalytic frame.