Ergenlerde okul reddinin babalık işlevi üzerinden projektif testler ve yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesi
Evaluation of school refusal in adolescents through the paternal function with projective tests and interpretational phenomenological analysis
- Tez No: 819281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın konusu okulu reddederek kendi istekleriyle okulu bırakmış ergenlerin okul deneyimlerini ve üst benlik gelişimini temsil eden babasal işleve dair bir inceleme yapmaktır. Bu doğrultuda 15-18 yaş arası kendi istekleriyle okulu bırakmış 9 ergenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış; Rorschach ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Katılımcıların bilinç düzeyinde okul ve okulu terk süreçlerini nasıl deneyimlediğini anlamak üzere görüşme bulguları Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu analizlerde şu temalar elde edilmiştir: (1) Güzel bir geleceğe götüren kapı olarak okul, (2) Düzenine uyulması zor olan bir yer olarak okul, (3) Okulu bırakmadaki ruhsal faktörler, (4) Okulu bırakmak zorunda kalma: bakım veren rolünü üstlenmek, (5) Okulu bırakma sonrası hissedilen pişmanlık. Ergenlerin, üst benlik, otorite ve babalık işlevine dair bilinçdışı temsillerini incelemek için Rorschach ve Tematik Algı Testi bulguları Rorschach Türk Ergen Normları ile karşılaştırılarak Fransız Ekolü çerçevesinde analiz edilmiştir. Bu analizlerin sonucunda da babalık işlevinin yerine gelmesinde eksiklik olduğu, katılımcıların otoriteyi oldukça yıkıcı algıladığı ve bu yoğun duyguları regüle etmenin mümkün olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the paternal function, which represents the school experiences and superego development of adolescents who dropped out of school voluntarily by rejecting school. In this direction, semi-structured interviews were conducted with 9 adolescents aged 15-18 who dropped out of school voluntarily; Rorschach and Thematic Perception Test were applied. Interview findings were analyzed with the Interpretive Phenomenological Analysis method in order to understand how the participants experienced the school and drop-out processes at the level of consciousness. The following themes were obtained in these analyzes: (1) School as a gateway to a beautiful future, (2) School as a place whose order is difficult to comply with, (3) Psychological factors in dropping out of school, (4) Having to drop out of school: taking on the role of caregiver , (5) Regret felt after dropping out of school. Rorschach and Thematic Perception Test findings were compared with Rorschach Turkish Adolescent Norms and analyzed within the framework of the French School in order to examine the unconscious representations of adolescents regarding the superego, authority and paternal function. As a result of these analyzes, it was seen that there was a deficiency in the fulfillment of the paternal function, the participants perceived the authority as quite destructive and it was not possible to regulate these intense emotions.