Alternatif film izleme mekanları olarak sinematek olgusu
Cinematheque case as an alternative film viewing spaces
  1. Tez No: 486390
  2. Yazar: ŞULE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Archive, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Tez çalışmamın amacı, sinema kültürünün gelişimine, sinemanın düşünsel, kültürel, eleştirel ve evrensel boyutta zenginleşmesine sağladığı katkıları ortaya koymak, Türk Sineması'nın en önemli yılları olarak kabul edilen 1960'lı yıllarda Türkiye'de varlığını sinemacılar, yazarlar, araştırmacılar, izleyiciler için film toplayan, saklayan ve koruyan, sinemayla ilgili belge, afiş, dergi, kitap, fotoğraf, slayt vb. yayınları toplayan ve istenildiğinde bunları yararlanmaya sunan kuruluş olan Sinematek'in tarihsel evrimi ve asıl kaynağı olan Fransız Sinemateki'ni dijital kütüphane ve film arşivini detaylı olarak incelemektir. Çalışmamın amacını oluşturan varsayımlardan en önemlisi; sinema sanatına katkı sağlayan sinemateklerin izleyici kitlelerine nasıl bir ortam sağladıklarını ve günümüzdeki anlayışla sinema izleme ortamlarının evrilerek nasıl bir gelişim ve yenileşme gösterdiğini, yeni teknolojilerle sağladıkları uyumu ve izleyici beklentileri doğrultusundaki başarılarını eleştirel anlamda araştırmaya çalışmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of my dissertation is to develop the cinema culture, to contribute to the enrichment of the cinema in the intellectual, cultural, critical and universal dimensions. In the 1960s, considered as the most important years of Turkish Cinema, the presence in Turkey of filmmakers, writers, researchers, Collecting, preserving and preserving documents related to cinema, banners, magazines, books, photographs, slides, etc. The historical evolution of Sinematek, the institution that collects publications and presents them for use on demand, and the French Cinematheque, the main source, examine the digital library and film archive in detail. The most important assumptions that constitute the purpose of my work are; The cinematographers contributing to the art of cinema have been trying to critically investigate what kind of environment they provide to the spectators and how today's cinema viewing environments evolve and evolve by evolving, the harmony they provide with new technologies and their expectations towards audiences.