Türkiye'de finansal istikrara yönelik uygulanan para politikası araçlarının etkinliği
Effectiveness of monetary policy instruments applied for financial stability in turkey
- Tez No: 486412
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
2008 küresel krizi ile birlikte ortaya çıkan finansal sorunlar sonucunda gelişmiş ülkelerin parasal genişleme politikaları uygulaması küresel risk iştahını arttırarak özellikle gelişmekte olan ülkelerde sermaye hareketlerinde oynaklığa neden olmuştur. Bu nedenle merkez bankaları, fiyat istikrarının yanında finansal istikrarı da gözetmek durumunda kalmıştır. Merkez bankaları, finansal yapıyı koruyacak önlemlerin alınması gerekliliği sonucunda makro ihtiyati politikalar kapsamında geleneksel olmayan para politikaları geliştirmiştir. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2010 yılı itibari ile finansal istikrarı kapsayan yeni bir para politikası çerçevesi oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de finansal istikrara yönelik uygulanan para politikası araçlarının fiyat istikrarı ve finansal istikrar bağlamında etkinliğini analiz etmektir. Çalışmada, 2010-2016 döneminde finansal istikrara yönelik uygulanan para politikası araçlarının etkinliği VAR modeli kapsamında Granger nedensellik analizi, etki-tepki fonksiyonu ve varyans ayrıştırması ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, finansal istikrara yönelik uygulanan para politikası araçları ile finansal istikrar değişkenleri arasında anlamlı nedensellik ilişkisi saptanmıştır. Analiz bulguları, TCMB'nin yeni para politikası çerçevesinde kullandığı para politikası araçlarının bir arada kullanıldığında finansal istikrara katkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the financial problems that emerged with the 2008 global crisis, the implementation of monetary expansion policies of developed countries increased the global risk appetite and caused volatility in capital movements especially in developing countries. For this reason, central banks have to take into account financial stability as well as price stability. Central banks have developed unconventional monetary policies within macro prudential policies due to the need to take measures to protect the financial structure. In this context, the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) has established a new monetary policy framework covering financial stability as of 2010. The aim of this study is to analyze the effectiveness of monetary policy tools applied for financial stability in Turkey in terms of price stability and financial stability. In the study, the effectiveness of monetary policy instruments applied for financial stability in the period 2010-2016 was analyzed by Granger causality analysis, impact-response function and variance decomposition within the VAR model. According to the results of the study, a meaningful causality relationship was found between the instruments of monetary policy applied to financial stability and the variables of financial stability. The findings of the analysis show that monetary policy instruments used by the CBRT within the new monetary policy have contributed to financial stability when used together.