Finansal istikrar: Türkiye'de finansal istikrara yönelik olarak uygulanan faiz koridorunun etkinliği üzerine bir analiz (2006 – 2013)
Financial stability: an analysis on the effectiveness of the ineterest rate corridor applied directed towards financial stabiility in Turkey (2006 - 2013)
- Tez No: 358130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM BOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
2008 küresel finansal krizine kadar fiyat istikrarını amaçlayan para politikaları kabul görürken, kriz sonrasında finansal ve makroekonomik istikrarı da gözeten para politikaları önem kazanmıştır. Dolayısıyla kriz sonrasında Merkez Bankalarıfiyat istikrarı odaklı politikalarının yanında finansal istikrarı gözetecek politikalar belirlemişler ve bu politikalara yönelik politika araçlarını kullanmaya başlamışlardır. TCMB de yeni politika yaklaşımı çercevesinde, 2010 yılından itibaren finansal istikrara yönelik faiz koridoru, bir haftalık repo faiz oranı, likidite yönetimi ve zorunlu karşılıklar gibi yeni politika araçlarını devreye sokmuştur. Bu çalışmada finansal istikrarın kavramsal çerçevesi, finansal istikrarın sağlanmasının önemi, TCMB'nin finansal istikrara yönelik politika araçları ve bunların etkinliği incelenmiştir. Finansal krizleri tetikleyen önemli değişkenlerden biri de hızlı kredi büyümesidir. TCMB de finansal istikrarın önemli bir bileşeni olarak kredi büyümesine önem vermektedir. Çalışmamızda, 2006-2013 dönemi için bu yeni politika arçalarından faiz koridorunun kredi büyümesi üzerindeki etkisi ve ayrıca kredi büyümesi ile çıktı açığı arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Analizin sonuçları değerlendirildiğinde, söz konusu dönem için TCMB'nın uyguladığı faiz koridoru politika aracının krediler üzerinde etkili olduğu ve kredi büyümesinin çıktı açığını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While monetary policies that aimed price stabilization had been accepted until the 2008 global financial crisis, after the crisis monetary policies that protected the financial and the macroeconomic stability gained importance. As a result, after the crisis the central banks started to give more importance to the financial stability as well as the price stabilization and to use the policy tools towards those policies. In terms of the new policy approach, CBRT had also enabled new policy tools like the interest rate corridor, one-week repo rate, liquidity management and the required reserves towards financial stability since 2010. In this study, the notional framework of financial stability, the importance of providing financial stability, the policy instruments towards financial stability of CBRT and the effectiveness of those have been examined. One of the important variables that trigger the financial crisis is rapid credit growth. CBRT also gives importance to credit growth as an important financial stability. In our study, the effect of interest rate corridor as among the new policy tools on credit growth and also the relationship between the credit growth and the output gap have been analyzed for the 2006-2013 period. According to our results, the interest rate corridor policy tool carried out by TCMB was effective on credits and that the credit growth affected the output gap for the period in question.