6360 Sayılı Yasa ile oluşturulan yeni büyükşehir belediye modelinin uygulamadaki yansımaları: Hatay, Malatya, Manisa ve Van Büyükşehir Belediyesi örnekleri
Reflections of the implementation of the new metropolitan municipality model, created by law numbered 6360: cases for Hatay, Malatya, Manisa and Van metropolitan municipalities
- Tez No: 486424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK KAYPAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Dünyada büyüyen ve gelişen büyük şehirlerin sorunlarına çözüm getirmek amacıyla yeni yönetim model arayışları özellikle 21. Yüzyılda hız kazanmıştır. Dünya ülkelerinde görülen bu model arayışlarına duyarsız kalmayan Türkiye 1984 yılında büyük şehirlerin sorunlarına çözüm getirmek için ilk adım atılarak üç il belediyesinin (Ankara, İstanbul, İzmir) büyükşehir belediyesi olarak halka hizmet vermeye başlamasıyla büyükşehir belediye yönetim modeli yaşamımıza girmiştir. Ardından çıkarılan Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile büyükşehir belediye yönetimine yönelik yeni model arayışı ve düzenlemeler yapılmaya çalışılmıştır. Çıkarılan bu Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile büyükşehir belediye sayısı artırılmış ve yeni yönetim modelleri uygulamaya konmuştur. Ancak yapılan yasal düzenlemelerin artan nüfus ile beraber büyük şehirlerin sorunlarına yeteri düzeyde çözüm getirememesinden dolayı yeni model arayışları devam ettirilmiştir. Bu arayış sonrasında son olarak 2004 yılında çıkarılmış olan Büyükşehir Belediye Kanunu'nda, 2012 yılında yapılan değişiklikle uygulamaya konan ve halen günümüzde yürürlükte olan 6360 sayılı“On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile büyükşehir belediye yönetimi alanında önemli düzenlemeler yapılarak, yeni bir model uygulamaya konmuştur. Getirilen bu yeni model büyükşehir belediyelerinde özellikle yönetimsel açıdan önemli düzenlemeler içermektedir. Yapılan bu düzenlemelerin yerel halka; sosyal, ekonomik, yönetsel, siyasal ve çevresel anlamda olumlu veya olumsuz yansımaları söz konusudur. Çalışmada; 6360 sayılı yasa ile uygulamaya konulan modelin yerel halka sosyal, ekonomik, yönetsel, siyasal ve çevresel açıdan yansımalarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda örneklem olarak, 6360 sayılı yasa ile büyükşehir belediyesi olarak halka hizmet vermeye başlayan Hatay, Malatya, Manisa ve Van illerinde yaşayan 1000 katılımcıya anket uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The search for a new administrative model in order to solve the problems of metropolitans that are growing and developing in the World, has gained speed particularly in the 21st century. The new administrative model entered our life when in Turkey the major cities (Ankara, Istanbul, Izmir) began, as a first step in terms of solving their problems, to serve public as a metropolitan municipality, in 1984, without staying insensible to the searches for the new model in the other countries in the world. Then, regulations for the new model were done, by issuing the laws and decree laws, concerning the metropolitan municipality administration. With this law and the decree laws issued, the number of municipalities in large cities has been increased and new management models have been put into effect. However, the search for new models continued because the legislative regulations could not provide a solution to the problems of metropolitan cities where population increases. Later on, the law concerning metropolitan municipality law which was lastly issued in 2004, was amended with the amendment made in 2012 and the law numbered 6360, about the Establishment of the“Fourteen Metropolitan Municipalities and Twenty Seven Districts and Certain Decree Laws”important regulations were made, in the area of municipal administration and a new model was put into effect. This new model put into effect includes significant regulations particularly in terms of administration in metropolitan municipalities. These regulations made have social, economic, managerial, political and environmental reflections on the local people either positive or negative. In this study; It is aimed to measure the social, economic, managerial, political and environmental reflections of the model implemented by law numbererd 6360. In this context, as a case, questionnaire was applied to 1000 participants living in Hatay, Malatya, Manisa and Van provinces, which started to serve to the public as Metropolitan Municipality by law numbered 6360. SPSS package program was used for analysing the data obtained from the survey.