XIX. Yüzyılda İzmir'de Amerikalı misyonerlerin sağlık faaliyetleri
The medical mission of American missionaries in İzmir in the 19th Century
  1. Tez No: 486429
  2. Yazar: BÜŞRA ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsan ve toplum hayatının vazgeçilmez bir öğesi olarak sağlık faaliyetleri, Amerikan misyonerlerinin en önemli aracı haline gelmiştir. Azınlıklara hizmet etmeyi amaçlayan misyonerler, dispanserler ve hastaneler açarak bu hizmeti daha geniş bir alana yaymayı hedeflemişlerdir. Bu çalışmada misyonerlerin İzmir'de tıbbi misyona ne tür işlevler yüklediklerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an essential and irreplaceable component of human and community life, medical missions had become the most important element to the religious aims of the American missionaries. They established dispensaries and hospitals to serve the minorities. As a result of this attempt, they aimed to spread evangelical work through medical missions. This study examines the variety of ways and functions ABCFM created using the medical missions in Izmir.