Osmanlı Ziraat ve Ticaret Gazetesi
Ottoman Agriculture and Commerce Newspaper
  1. Tez No: 228189
  2. Yazar: ORHAN DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET SEZEN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Ziraat, Economics, Journalism, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, 1907 tarihinde İzmir'de yayın hayatına başlayan Osmanlı Ziraat ve Ticaret Gazetesi'nin ilk üç yılına ait nüshaları incelemek suretiyle Osmanlı Devleti'nin son dönemdeki zirai ve ticari faaliyetlerini ortaya koymak, sosyo-ekonomik durumunu irdelemek üzere hazırlanmıştır. Çeşitli taşra kentlerinde de buna benzer bazı gazeteler yayınlanmasına rağmen, Osmanlı Devleti'nin son yüz elli yılında giderek önemi artan bir liman kenti olan İzmir ve çevresinin ziraat ve ticaretteki yeri, bu gazetenin incelenmesinde başlıca sebeplerdendir.XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti her alanda olduğu gibi tarım ve ticaret alanında da büyük bir dönüşüm yaşamıştır. Böylece, Tanzimat'tan sonra zirai ve ticari politikaları belirleyip uygulayacak olan bürokrasinin yeniden yapılandırılması ile Ticaret ve Ziraat Nezareti'nin kurulması gerçekleşmiştir. Ayrıca; ziraat, sanayi ve ticaret politikasının temel hedefleri olan; üretimin arttırılması ve çeşitlendirilmesi, dış talebe yönelik tarım ürünlerinin üretiminin teşvik edilerek dış ticaret dengesinin sağlanması ve üretim araçlarının modernleşmesi yönünde faaliyetlere başlanmıştır. Yine, bu çerçevede Hariciye Nezareti'ne bağlı olarak çalışacak olan Ziraat ve Sanayi Meclisi kurulmuştur. Fakat, dönemin kendine mahsus şartları, bu girişimlerden tam manasıyla sonuç alınmasına izin vermemiştir. Yine de bazı olumsuzluklara rağmen, Cumhuriyet döneminden önce bir çok yasanın çıkarılması, ziraat ve ticaret okullarının açılmış olması önem arz etmektedir.Teknolojinin getirmiş olduğu nimetlerden yararlanamayan çiftçilerimiz, Avrupa ve Amerika'daki çiftçilerle boy ölçüşebilecek seviyede değildir. Ancak, sanayileşmenin hız kazanması ile gelişmiş ülkelerin teknolojilerini kullanarak ilerleme sağlanılacağına vurgu yapılmaktadır. Bu bağlamda devlet, ticaret ve ziraatın gelişmesine, halk, çiftçi ve ticaret erbabının bilinçlenmesine çok büyük önem vermektedir. Osmanlı Ziraat ve Ticaret Gazetesi, devletin aldığı kararları halka ulaştırmanın yanı sıra çiftçinin ve tüccarın istek ve sorunlarının ise yetkili mercilere iletilmesi hususunda da çok önemli bir köprü görevi görmektedir.Gazete, çiftçilerin ve tüccarların mesleki bilgi ve becerilerinin arttırılması ile teknik araç ve gereçlerle desteklenmesi hususunda da yayınlar yapmaktadır. Ayrıca; insan, hayvan ve bitki hastalıkları, bunlardan korunma yöntemleri ve hastalıkların tedavisi konularında da okuyucuyu bilgilendirmektedir. Gazetede faydalı bilgiler adı altında günlük hayatı kolaylaştırıcı pratik bilgilere de yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to examine the socio ? economic status and to put forth the agricultural and commercial activities of Ottoman State in the last period by scrutinizing first three year issues of the ?Ottoman Ziraat ve Ticaret Gazetesi? (Agriculture and Commerce Newspaper) started publication life in 1907. Though similar newspapers are published in various provinces, the port city İzmir and its perimeter which has a growing importance in last one hundred and fifty years of Ottoman State is the main reason to scrutinize this newspaper.Ottoman State experienced a major conversion in agriculture and commerce as in every field during XIX. Century. Thus, reformation of the bureauracy that would specify and implement the commercial and agricultural policies after Tanzimat and the establishment of Ministry of Commerce and Agriculture was realized. Furthermore, the activities related to the increase and diversification of the production, provision of the foreign trade balance by inciting the production of the agricultural products towards foreign demand and modernization of the product devices that are the essential objectives of the agriculture, industry and trade policy were initiated. Agian, in this framework, the Agriculture and Industry Committee that was affiliated to Foreign Affairs Ministry was established. However, the specific conditions of the period did not allow these initiatives to result with success. Despite the setbacks, the issuance of many laws in the Republican Period, and the opening of agriculture and commerce schools were also important developments.Our farmers who could not benefit from the advances of the Technology are far below the level to compete with the farmers in Europe and USA. However, an emphasis is made that the growth and progress of industrialization can only be ensured by using the Technologies of the advanced countries. In this respect, the State considers the development of commerce and agriculture and the enlightening of the public, farmers and tradesmen a very important issue. Osmanlı Ziraat ve Ticaret Gazetesi was an important bridge in communicating the decision of the State as well as forwarding the requests and problems of the farmers and tradesmen to the authorized bodies.The newspaper published articles on the development of the vocational knowledge and skills of the farmers and tradesmen and supporting them with technical tools and devices. Furthermore, it informed the reader on the human, animal and plant diseases, the protection methods from such diseases and treatment of the diseases. The newspaper also included practical information that could facilitate the daily life under Useful Information.