Ortaokul öğrencilerinin dönüşüm geometrisinde yaşadıkları öğrenme güçlükleri
Middle school students'learning difficulties on transformational geometry
- Tez No: 486434
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TÜRNÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Geometride önceki konulara ilişkin kavram ve becerilerin bir sonraki konuya aktarılması önemlidir. Dönüşüm geometrisinin anlaşılmaması diğer konuların tam olarak kavranmasını engelleyecektir. Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin dönüşüm geometrisinde karşılaştıkları güçlükler ve sahip oldukları kavram yanılgılarının belirlenmesidir.Araştırma 2015-2016 eğitim- öğretim yılında İzmir ili merkez ilçesi Buca ilçesinden basit rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 5 resmi ortaokulda öğrenim gören 312 tane ortaokul yedinci sınıf öğrencisi ile 250 sekizinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenme Güçlüğü Anketi”ve“Görüşme Protokolü”uygulanmıştır.Çalışmada hem nitel hem de nicel tarama modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin dönüşüm geometrisinde yaşadıkları güçlükleri ortaya çıkarabilmek için veri toplama aracı olarak literatür taraması yapılarak ve matematik öğretim programı temel alınarak bir öğrenme güçlüğü belirleme anketi hazırlanmıştır. Hazırlanmış olan anket örneklemdeki öğrencilere uygulanmıştır. Uygulanan anketten elde edilen bilgiler doğrultusunda 30 öğrenciye (15 yedici sınıf ve 15 sekizinci sınıf öğrenci olmak üzere) hazırlanan görüşme protokolündeki sorular sorulmuştur. Araştırma bulgularında ortaokul öğrencilerinin dönüşüm geometrisinde yaşadıkları güçlüklerin çok fazla olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin şeklin simetri doğrusu ile kesişmediği durumlarda yatay ve dikey doğruda başarılı oldukları fakat eğik doğruda başarısız oldukları görülmektedir. Öğrencilerde dönme konusunda, öteleme ve yansımaya göre daha zor hatırladıkları görülmektedir. Koordinat ekseninde öteleme ve yansıma ile şekilleri çizebilirken, dönmede şekilleri çizerken zorlandığı görülmektedir. Öğrenciler ötelemede ve yansımada kavramsal sorularda, işlemsel sorularda dönmeye göre daha başarılıdırlar. Öğrencilerin dönüşüm geometrisinde her sınıf düzeyinde güçlük yaşadığı görülmüş ve güçlüklerin içinde kavram yanılgılarının erken yaşlarda oluştuğu ve sonrasında kaldırılmasının zor olduğu görülmüştür.Sonuç olarak; dönüşüm geometrisinde öğrencilerin yaşadıkları güçlüklere dair ulaşılan bulguların eğitimcilere ve program geliştirme uzmanlarına yol göstereceği ve bu bulguların öğrenme güçlüklerini gidermek üzerine yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transferring concepts and skills related to previous subjects to following subjects are important. Being not understood of transformation geometry is going to hinder being comprehended another subject precisely. The aim of this study is to determine conceptual misconceptions and learning disabilities which secondary schools' students have in transformation geometry.Study is conducted with 250 eighth-grade students and 312 seventh-grade students received education in 5 official secondary schools which chosen by accidental sampling method from İzmir province, Buca city in the educational term, 2015-2016. In the study, survey of learning disability and interview protocol practiced which advanced by researcher.In the study, both qualitative and quantitative research model are used. Survey of determining learning difficulty is prepared by being based on math teaching program and by being conducted literature review as data collection tool, so that the learning disabilities of students in transformation geometry uncover. Prepared survey is practiced on students being in sample. In accordance with the data collected from practiced survey, questions prepared in interview protocol are asked to 30 students (impending 15 seventh-grade and 15 eighth-grade students). It is observed in research findings that disabilities of secondary schools' students in transformation geometry are overmuch. It is also observed that students are successful in vertical and horizontal line when the figure does not intersect with symmetry line but unsuccessful in curving line. It is seen that students remember subject of rotation when compared with translation and reflection. It is also seen that students are hard put to do draw figures of rotation while they are able to draw translation and reflection. Compared with rotation in operational questions, students are more successful in conceptual questions in translation and reflection. It is eventually observed that students in transformation geometry have disabilities in each class level, concept delusions emerge in early ages and it is difficult to be taken it subsequently. As a result, It is thought that reached findings concerning to learning disabilities of students in transformation geometry lead to both educators and program development specialists and those findings shed light on studies that will be conducted in order to dissolve learning disabilities away.