Yaşamı, düşünceleri ve eserleri ile bir kadın hakları savunucusu olarak Aleksandra Kollontay
Aleksandra Kollontay as a women rights advocate with life, thoughts and works
  1. Tez No: 486472
  2. Yazar: MELTEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BELKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kadın hakları mücadelesinde Marksist devrimciler arasındaki en önemli isimlerden biri Aleksandra Kollontay'dır. 1872-1952 yıllarını kapsayan yaşamında soylu bir aileden gelmesine rağmen ezilen sınıfın yanında mücadeleyi seçen Kollontay devrimci mücadeleye katılan kadın önderlerden biri olmuştur. Bolşevik iktidarın ilk günlerinden itibaren devrimci mücadelenin içine kadın sorununun çözümünü de mücadele kapsamına aldıran Kollontay aynı zamanda dünyanın ilk kadın büyükelçisidir. Kollontay'ın konuşmaları, kitapları, sayısız makalesi ve bunun yanında edebi çalışmaları da hem devrimden önceki hem de devrimden sonraki toplumsal değişimi anlamak ve kadın çalışmaları penceresinden bakmak adına önemlidir. Onun kadın hakları mücadelesinde izlediği yolda Marksizm-Feminizm çatışmasının en belirgin örneği görülmektedir. Bu çalışma ile Kollontay'ın yaşamı, eserleri, fikirleri, kadına bakış açısı ve İşçi Arıların Aşkı isimli edebi kurgusunda ele aldığı kadın görüntüleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunu yapmaya çalışırken onun korkularını, geri çekilmelerini, yazılarının sansüre uğramasını da göz ardı etmeyerek onun faaliyeti tüm zorluklarıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important names among the Marxist revolutionaries in the struggle for women's rights is Alexandra Kollontay. Despite coming from a noble family in her life spanning the years 1872-1952, Kollontay, who chose to fight alongside the oppressed class, became one of the female leaders who participated in the revolutionary struggle. Since the early days of the Bolshevik regime, Kollontay is also the first female ambassador in the world, taking into account the solution of the problem of women into the revolutionary struggle. Kollontay's speeches, books, numerous articles, as well as literary works are important both to understand the social change both before and after the revolution and to look through the window of women's studies. The most obvious example of the conflict between Marxism and Feminism can be seen on the way she pursues her struggle for rights. Through this work tried to identify women's images dealing with her life, works, ideas, perspectives on women, and literary work in the name of Love of Worker Bees. While trying to do this, her activity was dealt with in all its difficulties, not ignoring her fears, her withdrawals, her literary suffering.